View Single Post
Eski 01-02-2008, 15:59   #28
malina
agaclar.net
 
malina's Avatar
 
Giriş Tarihi: 04-04-2004
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 37,844
http://www.agaclar.org/arama.asp

Bir kısım bilgiler girilmeye başlandı. Hiç bir şey yazmadan Ara düğresine tıklarsanız, içerik girilen girilmeyen tüm tanımlanmış bitkiler listelenecektir.

Sadece ağaçlar yani odunsu bitkiler içinda arama yapmak isterseniz,
Ağaçlarda ara [ Detaylı aramak için tıklayınız ]

Geri kalan bitkilerde aramak yapmak isterseniz,
Bitkilerde ara [ Detaylı aramak için tıklayınız ]

Bölümlerini kullanmanız gerekir.

Ayırtınlı arama için, var olan seçeneklerden birini ya da birkaçını seçebilirsiniz.

Mesela beyaz çiçekli olanları bulmak için, çiçek rengi bölümünden beyaz yazısına fare ile tıklayap ara demeniz yeterli. Ya da nisan yazısına tıklayıp, ara dediğinizde, nisan ayında çiçek açan bitkileri bulabilirsiniz.

Hem nisanda çiçek açan hem de beyaz renkli olanları bulmak için, hem nisan, hem beyaz kelimeleri seçili olmalı. Yeni arama için, yukarıdaki Temizle düğmenizi kullanmanız gerekiyor. Temizle yapmadan yapılacak aramalarda, önceki seçenekler de geçerli olacağı için arada sonuç çıkmayabilir.

Şu an içerik girme işlemi yeni başladığı için, yeterli sonuca ulaşamayacaksınız ama veritabanı çalışması ilerledikçe, istediğiniz çapraz sorgulamalar sonucunda, aradığınız bilgilere ulaşabileceksiniz, yani daha çok bitki listelenecek...

Listelediğiniz bitkilerin yanında 3 kareden oluşan yatay dikdörtgen bir ikon göreceksiniz. Karelerin dolma durumuna göre, içeriğin ne kadarının doldurulmuş olduğunu görebilirsiniz. Yeşil renkte olanlar, odunsu bitkileri (ağaçları), turuncu renktekiler diğer bitkileri göstermektedir.

malina Çevrimdışı   Başa Dön