Konu: Lisianthus
View Single Post
Eski 30-01-2008, 18:56   #26
Buket Aknar
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MSaygin Mesajı Göster
merhaba,

Elimde biraz Lisianthus tohumu var.Şöyle 10cm yüksekliğinde torf/perlit karşımı harçla bir yatak yapıp, üzerine serpeyim diyorum, doğru olur mu? Madem çimlenmesi sıcaktan etkileniyor, havalar Adana'da ısınmadan şu işi yapsam doğru olacak sanırım.

Çok yıllık bir çiçek mi, ortalama ömrü ne kadar, ytişen fidelere nasıl bir saksı seçeyim?

Bir de 1000mt rakımlı yaylada olur mu acaba, kışın yerde öldürmeyelim.

Teşekkürler,
MSaygın, merhaba
Lisianthus ile ilgili tecrübelerimi size aktarayım.
Ben geçen yıl nisan ayında çiçekciden fide olarak aldım ve sabah güneş görmeyen öğle saatlerinden itibaren direk güneş gören bir yere (birşey bildiğim için değil, sadece uygun yer orası olduğu için) diktim. Yaz boyunca görenin imrendiği oldukça güzel çiçekler açtılar. Çevremde saksıya dikenlerin çiçek boyları kısa kalmasına rağmen benimkiler destek ihtiyacı duyacak kadar uzadılar. Sonbahar mevsiminde biraz tohum toplamaya çalıştım. Kuruyanları da sökmeye kıyamadığım için kökünden biraz yukarıdan kestim. Şu anda yeniden yeşermeye başladılar gibi ama Kıbrıs'ta kar soğukları var (dün yüksek yerlere kar bile yağdı) ve bundan sonra ne olur bilmiyorum. Bu arada evim 1000 metre değil ama aşağı yukarı deniz seviyesinden 500-600 metre yüksek bir yerdedir. Umarım bu bilgiler işinize yarar.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön