View Single Post
Eski 17-01-2008, 23:28   #11
malina
agaclar.net
 
malina's Avatar
 
Giriş Tarihi: 04-04-2004
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 37,851
Bitki veritabanı henüz işin çok başında ama yapılanlara bir göz atabilir ve önerilerinizi söyleyebilirsiniz.

Açılan ilk sayfada, arama bölümüne yazdığınız kelimenin geçtiği her yer aranır.

Tanımlanmış tüm bitkiler alfabetik olarak sıralanır. Şimdilik tümünü A'dan Z'ye ya da tersi sıralabilirsiniz. Her harfi tek tek arayabileceksiniz. Onun eklemesini henüz yapmadık. Yani mesela sadece A harfi ile başlayanları arayabileceksiniz.

Ağaç ve bitki olarak iki başlık görüyorsunuz. Aslında ağaç da bitki ama ayrımı yaparken nasıl adlandıracağımızı bilemedik. Odunsu bitkileri (ağaçları) ayrıca aramanın kullanım kolaylığı yaratacağını düşündüğüm için böyle bir uygulamaya gittik. İsim konusunda önerilerinizi bekliyoruz.

Diyeceğim o ki, ağaç ve bitki olarak ayrı ayrı, ayrıntılı arama yapabileceksiniz.

Yeterince bilgi girdiğinde çapraz aramalarda da karşınıza bitki çıkacak.

Yani çiçek rengi beyaz, şu rakımda yetişen, susuzluğa dayanıklı, sıcak sever bitkileri bulabileceksiniz. Şu an yeterli içerik olmadığı, çalışmaya yeni başladığımız için, sadece bir özellik seçip arama yapmanızı tavsiye ederim. Yaptığınız arama için işaretlediğiniz seçenekleri, yeni bir arama yapacaksanız, temizle düğmesini kullanarak silmelisiniz. Ayrıntılı arama yapılan seçeneklerin hangisi olduğuna biz karar veriyoruz. Yenilerini açıp, bunlardan bazılarını kapatabiliriz.

Sözün kısası bu benim için çok heyecan verici bir proje, dergiyi bu yüzden gözüm pek görmüyor

malina Çevrimdışı   Başa Dön