View Single Post
Eski 03-01-2008, 12:56   #65
ataser
Ağaç Dostu

ataser's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Güveç ya da göveç işine bende girdim,
Geçen hafta Eskişehir den Bursa'ya giden yol üzerindeki bir çömlekçiden daha sonra da Kütahya'da her km başında bulunan hediyelik eşya satan yerlerden 10 taneye yakın güveç aldım. Fiyatları oldukça makul ben orta boy yuvarlak olanların 7 tanesini 10 ytl ye satın aldım boy büyüdükçe fiyatta cüzi şekilde artıyor. Altlarına delik delmek için matkap kullandım, içleri sırlı olmadığı için çok ufak pullanma dışında çatlama **** kırılma olmadı, yanlız burada dikkat edilmesi gereken durum ateşe dayanıklı olanlardan almak. Güveç normalde cıplak ateşe dayanıklı olmaz, fırında kullanıldığı için ısınma eşit miktarda olacağından ve çinde de malzeme olduğundan fırında sorun çıkarmaz ama ateşe direk koyarsanız kırılır hatta infilak eder. Bu tarz olanlar suyu emecekleri ve soğukta da kalacakları için patlayabiliyor. Direk ateşe dayanıklı olanlardan almakta fayda var. Her boy ve tarz da bulmak mümkün renk olarak da toprak rengi **** kırmızı tonlarında, akşam resimlerini de çekip ekleyebilirim. Bence tek sorun derinliklerinin az olması ama yinede sırlı parlak kaplardan bence çok daha kullanışlı ve estetik duruyor. Özellikle kiremit olarak adlanrılan ve kebap ya da balık için tasarlanmış olanlar çok daha şık duruyor.

ataser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön