View Single Post
Eski 30-12-2007, 16:40   #14
Funda Kalaycıoğlu
Ağaç Dostu

Funda Kalaycıoğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Sayın Emre Bey,
Juniperus'ları incelerken renk, boy ve görüntü olarak farklı türler seçmeye çalışıyordum.
-Çelik gri-mavi olup kışları morlaşan sürünücü J.Horizentalis 'Glauca'
-Altın sarısı bir bodur tür J.Media 'Old Gold'
-Mavi yapraklı J.Squamata 'Blue Star'
-Açık gri yapraklı J.Virginiana 'Grey Owl'
-Altuni uçlu yaprakları kışın sararan çalı formlu J.C. 'Pfitzerana Aurera'

Aynı şekilde Servilerden de
-Mavi yoğun yapraklı ve heybetli C. Arizonica 'Fastigiata'
-Altuni renkli ve yine heybetli C.Macrocarpa 'Goldcrest'

Servileri tutturdum sanırım. Ardıçlarda da benim seçtiğim türler sahile uyum gösteriyorsa yaşadım demektir.

Okuduğum tür yazılar ve yaptığım araştırmalardan 'Cycas revoluta'nın soğuk rüzgarlara dayanamayacağı, İstanbul'da dahi korunaklı ve Poyraz'a kapalı bazı yerlerde yetişebileceği fikrini edinmiştim. Bu kadar güzel ve hayallerimi süsleyecek ağaç için "orada yetişir, eminim", diyorsanız çok sevinirim.

Yine teorik araştırmalarımdan, Yalancı Hurmanın (Phoenix Canariensis) -6 dereceye kadar dayandığını, kullanılabildiğini öğrenmiştim fakat Phoenix dactilifera için böyle bir bilgi bulamadım. "İklim çok soğuk olmamalı" derken kastettiğiniz min. kaç derece acaba?

Gümüşi akasya (Acacia dealbata) konusuna gelince, ilkbaharda Silivri'de geçecek zamanım kısıtlı olacağından, yazın sürekli sarı sarı açan bir tür olan Acacia Retinoides (İzmir Mimozası) hakkında bir başlık açmıştım.
Acacia retinoides (İzmir mimozası)
Bu konuda, A.Dealbata kadar garantili olmasa da A.Retinoides ile şansımı denemeyi düşünüyorum.

Önerilerinizin devamının geleceğini yazmışsınız ama umarım benim bu cevabımın kalabalıklığı görünce vazgeçmezsiniz.

Teşekkürler ve Saygılar.

Düzenleyen Funda Kalaycıoğlu : 30-12-2007 saat 16:42 Neden: imla hataları
Funda Kalaycıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön