View Single Post
Eski 19-12-2007, 14:14   #21
limon
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Farkındasınız muhakkak ki hemen her insan gücü gerektiren işte kalifiye eleman bulmak o kadar güç ki... Eski mahallelerimizdeki marangozları bir düşünün, nasıl sanatlarını konuştururlardı. Şimdi var mı? 3-5 kişi belki...
Boyacı-badanacı.... Nerede o eski pırıl pırıl ustalar??? İyisine denk gelen varsa kıymetini bilsin...
Ayakkabı tamircileri... O kadar çok ayakkabı modeli var ki eskiyene kadar modelinden sıkılıyoruz zaten... Eskiden modası geçince, topuğunu değiştirip ayakkabılarımızı yepyeni yapan ustalar vardı. Şimdi sayıları 3 veya en çok 5....
Terziler... Eskiden ceket hazır alınmazdı. Kumaşı beğenlir terziye gidilir, üzerinize cuk oturan, kolları kasmayan ceketler diktirilirdi. Hakkını vererek yapan kaç kişidir? Pantalon paçası bile yaptırırken aklınız kalmıyor mu şimdi...
Örnekler çok....
Çok yakın tarihte Amerika'daki gibi kalifiye eleman en çok parayı alan olacak. İşgücü en pahalı şey olacak. Çünkü yorulmadan para kazanmanın tadına vardık artık. Çok çalışıp az kazanmaktansa, az çalışıp çok kazanacağımız iş dallarını seçiyoruz doğal olarak.

En büyük sorunumuz da yaptığı işin arkasında durmayan ustalar değil mi?

Biz evimize taşınalı 3 sene oldu. 3 sene önce gelen ustaların yarım bıraktıklarıkları halen aynen duruyor.
Marangoz pergolayı 3 ayda ancak bitirebildi. Kapıyı malzeme eksik yarın gelirim diye bir kenara koydu, kapı halen o kenarda 3 senedir...
Peyzaj Firması, bozulan ağaç olursa anında yerine yenisini dikicez dedi... 2 adet ağaç bozuldu. 3 sene kaldılar yerlerinde bu yaz sonu dayanadım gittim başka ağaç türü alıp kendim diktim...
Dışarının taşlarını döşeyen usta, yarın gelip şapını dökücem taşların dedi. 3 sene oldu şap dökmeye gelecek
Pencere kepenklerini yaptırdığımız marangoz, (ötekinde kazıklandık diye ustaların ustasını bulduk göya) bir pencere kepenkini eksik hesaplamış, birinin de aparatlarının getirmemiş. İki pencere kapaksız kaldı 3 senedir...
Hatırladıklarım şimdilik bunlar...
Herkes bizi suçluyor paralarını vermeyecektiniz iş bitmeden diye.
Biz mi? Kıyamıyoruz işte bize kıyanlara

Düzenleyen limon : 20-12-2007 saat 20:46 Neden: noktalama
limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön