View Single Post
Eski 10-12-2007, 11:43   #204
lerdemir
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-09-2006
necoezgi,

Önceki sayfalardaki şu mesajımda, aynen sizin gibi yola çıkıp, ağaçtan aldığım meyveyi çimlendirmek için hangi aşamaları uyguladığımı detaylı olarak anlatmıştım.

Benzer bir yetiştirme girişiminde ben de bulunmuştum. Ama tabii sadece hobi amaçlı olarak; 8 adet ceviz meyvesi ile yola çıkmıştım (kayıpları göz önüne alarak; zira şu an için elimde sadece 2'si kaldı canlı fide olarak; bunlardan başka birini de hediye etmiştim, o kayıp sayılmaz

Ben, bir ziraat mühendisinin söylediklerinden yola çıkmıştım.

Orada anlattıklarımdan farklı olarak sizde gördüğüm şeyler ise şunlar:

- Ben ağaçtan koparttığım meyvelerin ahşap kabukları zarar görmeyecek şekilde etli yeşil dış kabuklarını soyduktan sonra pencerenin iç tarafında, güneş alan bir noktada 2-3 hafta süre ile kurutmuştum öncelikle.

- Kuruduktan sonra da kışa kadar güneş görmeyen rutubetsiz bir ortamda muhafaza etmiştim.

- Dikme zamanım da farklı idi. Kışın ortasını geçtikten sonra -Ocak sonu civarında-

- Beklettiğim su ılık su idi; ayrıca kalorifer yakınında sıcakta muhafaza etmiştim. Sizin kullandığınız su ile ilgili detay yok.

- 2 tam gün bekletmiştim suda, sizin suda bekletme süreniz ile ilgili de detay yok.

- Dikme yönü konusunda sanırım siz doğru olanı yapmışsınız; zira ben uygularken o konu net değildi, çeşitli açılarda dikmiştim.

- Ben saksıya dikmiştim toprağı önceden muamele ederek; siz herhangi bir muamelede bulundunuz mu bilemiyorum.

- Kabuklarda çatlak oluşturmuştum ince ve dikkatli darbelerle... Bıçak ile söylediğiniz noktaya bir uygulamada bulunmadım.

Tabi bunlar benim tamamen cahilane hevesimle şahsi girişimimdi. Çimlenme sağladığım için örnek olarak yazmıştım.

Belki siz de benim o bahsettiğim mesajımdaki gibi açık açık her safhayı yazarsanız daha kolay cevap alabilirsiniz.

Zira; benim şu bilgisiz halim ile bile bir sürü soru geliyor aklıma sizin yazdıklarınıza dair:

- Suda ne kadar beklettiniz?

- Dikimi ne zaman gerçekleştirdiniz?

- Ticari bir dikim mi idi düşünceniz? Yoksa benimki gibi bir amatör hevesten kaynaklanan basit bir deneme mi? (Gerçi sayıya bakınca ticari bir girişim olarak algılanıyor ama anlattıklarınız onunla da uyuşmuyor sanki)

- 25 cm aralı dikmişsiniz? çimlenme sonrası onları seyreltecek misiniz? Yoksa toprakta aynen bırakmayı mı düşünüyorsunuz?

- Ve daha şimdi yazamadığım bir sürü olası detay.

Uzman arkadaşlarımızdan gerçekten nitelikli bir yanıt ve değerlendirme alabilmeyi teminen; benim basit bir denememe dair verdiğim detaylı anlatım size rehber olacaktır sanırım.

Girişiminizde başarılar dilerim.

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön