View Single Post
Eski 30-11-2007, 17:05   #1
tugo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-07-2007
Araceae (Aroids) ailesi

Sn. Mine hnm;

Benim bir ricam olacak.

Bitkiler konusunda ilgim geniş, bilgim son derece kısıtlı.

Uzun zamandır, başka bir mesajımda da
Flamingo (Anthurium) belirttiğim gibi yabancı siteleri gezerken sürekli, önüme “Araceae (Aroids) ailesi ve Anthurium” lar çıkıyor ve ben bu türe gittikçe ilgi duyuyorum.

Yabancı kaynaklardan sürekli okuyorum fakat yüzlerce çeşidi olan bu gurupla ilgili bilgiler ve tanımlar bana oldukça karışık ve ağır geliyor. Hatta birkaç defa okuduklarımı sitemiz de paylaşmak istedim ancak Türkiye’deki Areceae ailesinin mevcudiyeti, yaygınlığı, önemi gibi bilgileri edinemedim.

Türkçe kaynakları bulmak için internette arama yaptığımda karşıma sadece, flamingo, gölevez, yılan yastığı, Karadeniz ve Van floraları çıkıyor.

Halbuki benim esas merakımı çeken konu, yine alıntıda da belirttiğim gibi, ülkemizde, ılıman da olsa yağmur ormanı kuşağının bulunması nedeniyle bizde de yerel, tabii olarak yetişen Araceae ailesi türlerinin çeşit ve ağırlıklı olarak mevcut olup olmadığı.

Aşağıdaki bağlantıda Türkiye’ de bulunduğu belirtilen Araceae’ lar ile ilgili bir liste de var.

http://www.iupac.org/publications/pa.../7404x0547.pdf

Araceae C. flavus ssp. dissectus 8
Arum byzantinum 28 C. flavus ssp. flavus 8, 8 + 11B
A. creticum 28 C. fleischeri 20
A. dioscorides 28 C. gargaricus 30
A. elongatum 28 C. graveolens 6
A. euxinum 28 C. karduchorum 10
A. italicum 70, 84 C. kotschyanus s.l. 20
A. maculatum 56 C. kotschyanus ssp. cappadocicus 10
A. nickelii 84 C. kotschyanus ssp. hakkariensis 10
A. orientale 28 C. kotschyanus ssp. kotschyanus 8, 10
Biarum davisii ssp. 26 C. kotschyanus ssp. 20
marmarisense suworowianus
B. ditschianum 26 C. laevigatus 26
B. eximium 16 C. leichtlinii 20
B. kotschyi c. 96 C. mathewii 70
Eminium k

Ama ben bu tip sınırlı sayıdaki belgeyi okuduğumda yine pek bir şey anlamıyorum çünkü bunlar da teknik çalışmalar ile ilgili raporlar oluyor genellikle.

Tabii sıkıntımı anlamışsınızdır. Ben biraz da, sitemizde olduğu gibi, daha amatörleştirilmiş bilgiler arıyorum )

Bu konuda bilgi verir, araştırmalarımı ne yönde yapmam gerektiğini işaret ederseniz, konuya başka arkadaşlarımızın da ilgi duyacağını zannediyorum.

Teşekkür ve saygılarımla

tugo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön