View Single Post
Eski 25-11-2007, 12:30   #26
Güler
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
cyucel, Sardunyalarımı limonluğa alıyorum. Almadan evvel hepsini tek tek elden geçiriyorum, yani iyi bir bakım yapıyorum. Bozulan yapraklarınıtemizliyorum, bol bol su veriyorum. Altındaki tabaklarada sular taşıyor. İyice süzülüyor. Alt tabaklarını kaldırıp limonluğa alıyorum. Limonluğun zemini taş. Boydan boya iki katlı gazete seriyorum. Sakızların yere değmemesi için başka boş büyük bir saksıyı ters koyup sakız sardunya saksısını onun üstüne oturtuyorum. Çok soğuk olduğunda limonluktaki uyuyan odun sobasını yaktırıyorum. Ayda bir defa su veriyorum ama az. Bahara kadar orada bekliyorlar.
Baharda işler başlıyor. Her çiçek tamamen toprağı ile saksıdan çıkıyor. Saksının içi iyice fırçalanarak yıkanıyor. Yeniden hazirlanan iyi toprak yarısına kadar saksıya konuluyor, kökler temizlenip kuruyan dallar yapraklar toplanıp yeniden ekiliyor. Önce iyice bir sulanıyor sonra ikinci sulama bol vitaminli suyla yapılıyor. Bir gün çok güneş almıyan bir yerde bekletildikten sonra balkondaki yerlerine yerleşiyorlar. Benim her seneki işlerim bu. Bu temizleme anında da ayırdığım kökleri başka arkadaşlara vermek üzere saksılara ekiyorum ki benim saksılarımı rahat bıraksınlar dallarını kırmasınlar diye.....

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön