View Single Post
Eski 22-11-2007, 12:38   #17
alan -hoe
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-11-2007
Tırtıl bakımı

Merhaba, ben olsam bir tırtılım oldu diye çok sevinip , onu besleme derdine düşmezdim. Metamorfozunu tamamlayınca yani Türkçesi başkalaşımı tamamlandığında bir kelebek olarak pupasından çıkıp çiçek tozu ve bitki özsuları ile beslenecek ve yeni tırtıllar oluşturmak için yumurta yapacak , yumurtadan çıkan tırtıllar keni ağırlıklarının kat be kat fazlası yaprağı mesela sizin asmanızı kıtır kıtır yedikten sonra birkaç başkalaşım evresi geçirip, tekrar kelebek olmak için pupa devresine geçecekler ve bu döngü böyle sürüp gidecek. Bu süreçin uzunluğu yani yumurta kelebek döngüsünün süresi tamamen türe bağlı. İpek böceğide böyle bir hayat döngüsüne sahip.Elma kurdu, kiraz kurdu gibi pek çok zararlı da . Türe göre tipik farklılıklar var. Mesela çam kese tırtılları tek sıra halinde kilometrelerce yürüyüş yapabiliyorlar.Meksika lılar ve Çinliler tırtıl ları kızartma ve tava olarak yiyorlar. iyi bir protein kaynağı olarak Afrikada da tüketiliyor. Doğrusu ben de kiraz kurtluysa yemeyenlere şaşırırım. Bu konuda bu ayki Bilim Teknik te çok ilginç bir yazı var. Hoşca kalın.

alan -hoe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön