View Single Post
Eski 21-11-2007, 11:10   #1
Ali H. ALI
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Yapay şelaleler

Suyun yagmurun azaldigi son yillarda, buralarda bir cok kimse evine, bahcesine akar su ile beslenen(aslinda golun akar suyu besledigi) kucuk bir golcuk, derecik veya yapma selale duzenliyor.
Sirildayan bir su sesini dinlemek, insana keyif veriyor, onu dinlendiriyor. Bu yuzden gecen hafta cektigim fotograflari sizlerle paylasmak istedim. Fotograflarda su sesini duymasaniz da resimlere bakarken su sesi kulaklarinizda canlanacaktir. Kim bilir belkide icinizde imkani olanlar, bahcelerinde, bunlara benzer selaleler duzenleyip keyif yaparlar.

Genelde hazir FIBERGLASS'tan yapilmis golcuk ve selaleler satiliyor, onlardan
istediginiz buyukluk,ve sekilde olanlardan alip bahcenize kurabildiginiz gibi, uygun kayalar kullanarak da yapilabilir.
Selale altinda bir golcukte biriken suyu bir pampa,(eletrikli) arka tarafa gizlenerek yerlestirilmis bir hortum vasitasi ile selalenin en ustune, suyu pompaliyor ve ayni su selaleden dokulup, gole dusuyor.

Golcuk ve selale kenerlarina dikilen su bitkileri selale ve golcuklere dogal bir hava veriyor. Kimi golcukler icerisinde balik da bulunuyor.

Bir kup'ten yapilan selale ise ilginc ve oralarda rahatlikla yapabileceginizi dusunuyorum.

Evlerinizdeki bahcelerinizde, su sesini dinliyeceginiz guzel selaleleriniz olsun.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön