View Single Post
Eski 19-11-2007, 09:15   #1
mahon67
Ağaç Dostu.

mahon67's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2007
"zone" (minimum sıcaklık)

Herkese merhabalar;

Eminim benim gibi birçok arkadaşımızın tropik ( daha doğrusu Türkiye'de fazla bilinmeyen ağaçlara) merakı vardır. Genelde hepimiz tropik bir ağaç veya bu ağacın tohumunu gördüğümüzde ; "yaşadığımız iklimde yetişir mi, dona dayanıklı mı, minimum hangi sıcaklıktan sonra ölür? ..." gibi bitkinin özelliklerine bakmadan temin edip, yetiştirmeye çalışırız; hatta bu uğurda çabamız bir tarafa, - kendi çapında büyük- paralar da harcarız. Ne olursa olsun önemli olan "o ağacı" elde etmektir. Satıcı bu burada yetişmez dese de ! "ben yetiştiririm" edasıyla ; "olsun yine de ben bi deneyeyim" deriz. Hani bizim elimizde sihirli değnek var ya; ağaç orada yetişmiyor, başkaları yetiştiremiyor, bir tek biz... Ya da paramız fazla harcayacak yer lazım. ( Siz yine de bu son cümlemi dikkate almayın; biz ne zararlı, boş işlere para harcıyoruz, yeşile; yaşama para harcadıysak yanlış mı yapmışız?)

Ben de birçok deneme - yanılmadan sonra bu konuyu biraz araştırdım ve internetten "hangi ağaç minimun hangi sıcaklığa kadar dayanabilir?" Sorusuna cevap ardım.

B and T World Seeds sitesinde ağacın Latince ismini giriyorsunuz; ağacın özellikleri ve hangi "zone"de (minimum sıcaklık) yetişebileceği çıkıyor. Zone'ler aşağıdaki gibi:

Zone 1:.../ -45 'C,
Zone 2:-45/ -40 'C,
Zone 3: -40/ -34.5,
Zone4: -34.5 /-29,
Zone5:-29/-23.3,
Zone6: -23.3 /-18,
Zone7: -18 /-12.3,
Zone8: -12.3 /-6.6,
Zone9: -6.6/ -1,
Zone10: -1 / 4.4 'C

Mesela zone9 'un anlamı; bu zondaki ağaçlar -1 ile -6 arasında artık yaşayamıyor (yani bu zondaki bazı ağaçlar -1'de ölürken , bazıları -6'ya kadar dayanabiliyor).

Size soğuğa dayanabilen bazı meyve ağaçlarının Latince ismini ve zone değerini verebilirim:
Asimina triloba (pawpaw): zone 5,
Passiflora incarnata (soğuğa en dayanıklı passion fruit): Zone 7,
Passiflora caerulea:zone 8,
Actinidia arguta ( tüysüz kiwi): zone 4,
Feijoa (feiko): zone8,
Vaccinium macrocarpon (kırmızı likapa): Zone 2,
Vaccinium uliginosum (mavi iri likapa): zone3,
Vaccinium oxycoccos: zone 2,
Rubus chamaemorus: zone 2,
Rubus odoratus: zone3,
Empetrum nigrum zone 3....

Bu sitenin veri tabanı çok geniş, Latincesini bildiğiniz meyve , peyzaj , çalı her türlü ağacın özelliklerini veriyor ve tohum satışı da yapıyor.
İnşallah çok yararlandığınız bir site olur, yeşille içiçe bir yaşam dileğiyle...

mahon67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön