View Single Post
Eski 04-11-2007, 10:07   #5
kırçiçekleri
Ağaç Dostu

kırçiçekleri's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
Aslan armudunu ben de bilmiyorum belki başka adları da vardır. Doğadaki bütün bitkilerin bir yararı olduğuda bir gerçek. Örneğin gülü bile üç kuruşa satıp(işlemeye çabalamadan) gelişmiş ülkelerden krem, parfüm olarak dünyanın parasını ödeyip almıyor muyuz?
Ya Bor? " Dünya bor rezervinin yüzde 70’i Türkiye’de. Bizi yüzde 13’le ABD izliyor. Rezervlerini yıllar önce kullanmaya başlayan Amerika’nın, kendi topraklarından çıkarabileceği miktar gittikçe azalıyor. Bor zengini Türkiye ise bu potansiyelini ancak ham bor ürünü satarak değerlendirebiliyor. Mamul bor ürünleri üretebilmek için gerekli teknoloji Türkiye’de yok. Çünkü Batılı ülkeler bor teknolojisini bize vermeyi hep reddediyor. Ham cevher olarak adeta sudan ve kumdan ucuza sattığımız bor, bize pahalı ithal ürünler olarak geri dönüyor. "Bu alıntı bir hukuk sitesinden.
Birçok hammadde olarak dışarıya ucuza satılan maddeleri işlenmiş olarak kat kat fazlası ile almıyor muyuz?
Evet uydurma, saçma hatta akıl dışı sözlere bile inanıp önemsiyoruz çoğu zaman. Ama gözümüze gireni ve bir çok gerçeği de görmezden ,duymazdan gelmiyor muyuz?
Şu bana necilikten, bu denli kabuğumuz içinde yalnızca kendimiz için yaşamaktan vazgeçmenin zamanı değil midir?
"Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın" diye bir söz vardır. Bir de Özdemir Asaf'ın sözüne kulak verelim derim ben...

“Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın..”
Bu yılan doğadaki yılandır, toplumdaki değil. Yanlış anlaşılıyor.
.

Özdemir Asaf

.

kırçiçekleri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön