View Single Post
Eski 26-10-2007, 07:53   #43
Dev Sekoya
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-04-2005
1) Size bir fideyi doğadan veya seradan alıp onu kendi görsel şöleniniz için saksıya tıkıştırmak yetkisini kim verdi..
2) Doğaya müdahale etme yetkisini kim verdi..
3) Bir ağacın serbestçe köklerini büyütüp dallarını göğe uzatması varken onu bir cüce haline getirmenin yetkisini kim verdi.
4) Bir tohumun veya fidenin bonsai olması sırasında zor işlemleri var ve kuruduğunu öldüğünü söylüyorsunuz bonsai yetiştirme sırasında bir acemi kaç ağacın yaşamını kendi görsel şöleni için elinden almıştır..Herkes ilk ağacım bonsai oldu diyebilir mi diyemez mi..

Bonsaisan arkadaş ..
"San" eki uzak doğu felsefesinde aynı zamanda bir saygınlığı da içerir. Bu felsefe doğaya saygı ile bütünleşir. Ben kişisel olarak sizin yaptığınız bu cüceleştirme işleminde doğaya bir saygı görmüyorum. Ha siz biz doğaya saygılıyız diye iddia edebilir kendinizi savunabilirsiniz. Ama normal ağaçlar yeryüzünde kalana kadar sizin yaptığınız işi ben doğayı korumak olarak görmeyeceğim..

Gelelim bonsai konusunun dışında bir rahatsızlık var mı yok mu olayına. Forumlarda tecrübeli olanlar bilirler. Bir konu çıkmaza girdiğinde kişi kendini savunmak için konuyu değişik yönlere çeker sulandırır dozajı hafifletir ve geçiştirirler. Burada da böyle oldu yok kütük oymacılığı, yok plastik mobilya, yok kürtaj gibi akla hayale gelmeyecek yönlere çekildi konu..

AÇIKÇA SÖYLEYEYİM BONSAİSAN.. BEN BİR BONSAİ RESMİ GÖRDÜĞÜMDE YOLDA YÜRÜYEN BİR CÜCE GÖRMÜŞ GİBİ OLUYORUM VE İÇİMİ ACIMA DUYGUSU KAPLIYOR. O CÜCE İNSAN KENDİ KADERİNİ KENDİ GENETİĞİNİ YAŞIYOR AMA AĞAÇ ÖYLE DEĞİL..

Bu konuda ben sizin yaptığnız işin doğaya saygısızlık ve müdahale olduğunu düşünüyorum. Daha önce yaptığımız işleri Ankara ekibi olarak size yazmıştım. Ankara'da ağaçlara tel zımba ile ilan yapıştırılmaması için Çankaya Belediyesine yazı yazdık. Ağaç dikmek için Ankara ekibi çalışmlalar yaptı. Ha şimdi arkadaşlar bonsai işine gönül verebilirler.. Kimse kimseye engel değil..

Gelelim sizin sordğunuz soruya benim başka ranhatsızlığım olup olmadığına.. Tanıyanlara sorabilirsiniz.. Var mı ağaçları çok sevmekten fotoğraf çekmekten başka rahatsızlığı alkol sigara alışkanlığı filan var mı diye de sorabilirsin..

Şimdi benim psikolojik tahlilimi filan merak etmek yerine siz niye bunu yapıp öğretiyorsunuz bana onu anlat.. Ormanlara filan gittiğinizde koca koca ağaçları görüp bunlar ne güzel saksıda yetişir filan diyor musunuz...

Bunun dışında ne ben seni tanırım ne de sen beni..

Düzenleyen Dev Sekoya : 26-10-2007 saat 07:54 Neden: tekrarlar
Dev Sekoya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön