View Single Post
Eski 25-10-2007, 15:01   #39
bonsaisan
Ağaç Dostu
 
bonsaisan's Avatar
 
Giriş Tarihi: 25-10-2005
Şehir: İzmir
Mesajlar: 2,793
SAyın Dev sekoya


Öncelikle yıllardır yurdışında da bahsi geçen bir konuya değindiğiniz ve üzerinde bir çok kez tartışılan bir konuya parmak bastığınız için teşekkürederim şahsım adıma.


Ağaçlara işkence ve doğa sevgisi söylemi.....


Gelelim konunun asıl özüne işkençe "budama,telleme v.b gibi".

Size bonsai kısa bir öyküsünü anlatayım.Bu sanırım konunun özü olaçakdır.


Öykümüz şöyle başlar.


Ufak bir kuş bir meyve ağanının meyvelerini yer ve sonsuz gök yüzüne doğru uçakken bir dağın eteğinin üstünde uçarken dışkılar ve dışkısının içinde yediği meyvenin tohumunu dağın yamacında çok az miktarda bulunan bir toprak birikintisine düşmesi sağlanır.

Ve tohum orada dururken rüzgar ile üzeri toprakla örtülür ve tüm kışı orada geçirir ve bahar ayında filizlenir ve 2ila3 yıl da bir fidan olur.Fakat bulunduğu ortamda sanki doğa onu sınamakladır..Çünkü az bir toprak ve kısıtlı bir su.Ama o azimle gelişimini sürdürür. Fakat rüzgar daha ser ve yağış çok fazladır.Yıllar geçer serpilir aşağıda ovada ki hem cinsleri boy olarak 10 metreyi aşmış iken kendisi o daracık alanda sadece 1 metreyi geçememiştir.

Ve o kış çetin geçiçekdir.San ki doğa o ağaça düşmandır.Sert rüzgar dallarını kırmakda yağmur köklerini açığa çıkarmakdadır.
Ama o dayanaçakdır.
Derken dağın üst kısmından kocaman bir kaya parçası kopar ve ağaçın üstüne düşüp onun yılardır uzatığı 1 metrelik boyunu bir anda 40 cm düşürür ve ona bu eziyeti yaşatan doğa hayatda kalması için kar yağdırır.Ağaç karın altında geçirmiş olduğu bu şoku atlatmaya çalışarak kendini bahar ayına kadar toplar.Baharda kırılan yerde ki yarayı kapatır.Yeni dallar ve güzel sürügnler verir.Geçirmiş oldu bu şokda yaralana köklerini onarır ama artık boyu 40 cm dir Ve birden garip bir şey hisseder .Çünkü daha güçlüdür.Aslında doğa ona eziyet etmemiş onun yaşam devamlılığı için gizli bir müdehalede bulunmuşdur.
Çünkü bu sene eğer boyu o düşen kaya ile kırılmasa o tüm güçü ile güçlü sürügünler vereçek ve dahada uzayaçak fakat bu gelişen ksımlarını besleyeçek tüm besini ve suyu harçıyaçakdı.
Halbu ki doğa onu kendi yöntemi ile terbiye edip daha uzuzn bir süre yaşamasına ve bu yıl meyveler verip o meyvelerin içinde bulunan tohumlarını saçmasına imkan tanıyarak ağaçın devalılığını sağlamışdır.


Şimdi konun özü ise aslında biz insanlar ağaçlara işkençe ediyor gibi gele bilirAma doğada o ufak yamaçda yaşamını sürdüren ağaçada işkençe ediyor gibi gelirken aslında bu yaşanılan sürüçin ağaçın devamlılığı açısında doğanın bir öenlemi olduğu görülmekdedir.

Bonsailer doğada ki hem cinslerinde daha uzun yaşar.Çünkü her hangi bir aksilikde ona müdehale eden bir bahçıvanı vardır.

Saygılar..

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön