Konu: Palmiye
View Single Post
Eski 20-10-2007, 19:48   #24
hamibasoglu
Ağaç Dostu

hamibasoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-09-2007
P.canariensis

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çınaraltı Mesajı Göster
Hami Bey Selamlar;
Geçtiğimiz Şubat ayında 1000 civarında palmiye çimlendirdim. Tohumlarını parklardan buldum. Hani üzüm salkımı gibi sarkarlar, siyah renkli. Fakat hangi türleri yetiştirdiğimi sonradan öğrendim. Hala da filifera mı, yoksa robusta mı bilmiyorum. Ama kesin ikisinden biri. Çok güzel geliştiler. Elimde 5 kg kadar hurma -Phoenix Dactylifera- tohumu var. Ama bu yıl Phoenix canariensis üretmek istiyorum. Tohumlarını nasıl temin ederim? Ne zaman toplanır?
Selamlar
P.canariensis tohumları bu dönemde olgunlaşmaya başlıyor.şu an yeşilden sarı renge dönmüş durumdalar ama halen biraz sertler.****** bu bitkinin yaşına bulunduğu toprak yapısına,ortam sıcaklığı gibi çeşitli biyotik faktörlere bağlı.
ancak yaklaşık olarak kasım ayında toplanabilir diyebilirim.Tohumlardan bir kaçının dalından kendiliğinden düşmesini beklemek en iyisi.
izmir de bolca tohum bulabilirsin.
bulamazsan mail atarsın.
w.filifera mı robusta mı konusu çok zor anlaşılır.en iyisi topladığın tohumların hangi ağaçtan alınmışolduğunu bilmektir.
Filifera kalın ve nisbeten kısa gövdelidir.Robusta ise ince ve uzun gövdelidir.,
ve yaşlanan yaprakların üst üste gövdeye yatmasıyla dikkat çeker.
başarılar,selamlar

hamibasoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön