View Single Post
Eski 09-11-2023, 13:34   #22
CilekFidesi
Ağaçsever

CilekFidesi's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2019
Birkaç yıl önce hayvancılıkta kaba yem olarak maralfalfa, odot ve şeker sorgumu tanıma fırsatı buldum. Bunların tohum veya çeliklerini satan belli kişiler var.
Şu anda bahçemde yetiştirdiğim şeker sorgumu fidelerim 50cm boya ulaştı. Kışın umarım yokolmazlar.

1. Yapraklarında, tıpkı ayrık otunda olduğu gibi siyanür bulunur diyorlar. Acaba insan veye hayvana zararı dokunur mu? Ne yapmak gerekir?

2. Bireysel olarak bunları işleyip pekmez veya şeker üreten var mı? Burada her konu okuduğumda yeni şeyler öğreniyorum. Her detay önemli. Kendimiz tecrübe ederken yıllar geçiyor.

3. Geçen yıl tohumdan şeker sorgumu, çelikten maralfalfa, tüplü fideden odot diktim. Ağustos eylül arası, hepsi gayet iyiydi. Birkaç ay sonra hepsi çürüyüp gitti.

Maralfalfa mutlaka baharda dikilmeli. Toprağa iyice yerleşmemişse kışın soğukta çürüyüp gidiyor.
Şeker sorgumu tohumları rsatgele toprağa atınca 10 cm kadar fide oluyor. Ancak ondan sonra çok hassas olduğu için gelişemiyor, kaybolup gidiyor. Bu sene tohumları saksıya ektim. Biraz büyüyünce seyreltip kola şişesi vb tüplere topraklı dikim yaptım. 10 fideyi denemek için toprağa diktim. Geri kalanları bahara kadarserada bekleyecek.

Odot fidelerim toprağa dikince başta tutmuştu. Kışa doğru hepsi çürüyüp gitti..

Ben Zonguldaktayım. Geçen yıl bu hatalar yüzünden 5 kilo şeker sorgumu tohumu, yaklaşık 50 maralfalfa çeliği ve 50 odot fidesi çöp oldu.

Satıcılar bol bol reklam videosu çekiyor ama bu acı tecrübeler hakkında hiç bilgi yoktu.

CilekFidesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön