View Single Post
Eski 16-10-2007, 15:28   #1
bonsaisan
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2005
bonsaisan /Yeni bir begonville

Bu begonvilli Ağustos ayında almıştım.

İlk başda çok güzel bir kengai formu olabilir diye düşünmeme rahmen daha sonradan ona sürekli baktıkça aslında onu daha zor bir şekle sokmaya karar verdim.
Önce kafamda şeklini dallarını iyice tasarladım.Hangi dalın hangi yöne dönmesi gerektiğini ve hangi daların bana sorun çıkaraçağını hesaplıyarak iyi bir ön gözlem yaptıkdan sonra bu gün sakin bir gün olduğu için ve ağaçın 4 gündür susuz bıraktığımdan kolları sıvadım ve tellemeye başladım.

Önce gövdeye uygun bir telle ile en aşağıdan en uç noktaya kadar teleme işlemi yaptım sonrada 2 adet zor şekil alaçak daları yapılaçak işlemde hasar görmemesi için **** hasar görür ise oluşabileçek en az hasar ile bu işlemin ağaçı üzmemesi adına 2 adet dallı bitki rafyası ile sararak sağlama aldım.
Daha sonrada bunları telleyerek istediğim yöne çevirdim.

Bu işlemler sırasında ağaçın hiç bir dalını budamadım ve sürügnlerini kesmedim.

BUnu yapmam daki sebeb yatık gövdesi olan bu ağaçın teleme işleminde dik bir forma dönmesi onun zaten aşırı sarsaçağı için birde budama ile onu yormamakdı.

Teleme işlemi bitti.Ve ağaçı şu anda tam gölge olan bir yere aldım ve daha sulamadım.
Yarın ağaç birazdaha kendini toplayınca az miktarda su vererek kendisini toplamasını sağlıyaçağım.

beg-1.jpg
ağacın ilk halinini 3 farklı yönde fotoğrafı

beg-2.jpg
tellendikden sonra 3 farklı yönde fotoğrafı

beg-4.jpg

beg-3.jpg
ayrıca rafya ile sarılmış dallarında bir detay

beg-5.jpg
ağacın bakış yönünde olan son formu

Saygılar.

Düzenleyen bonsaisan : 13-05-2011 saat 13:30
bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön