View Single Post
Eski 24-03-2023, 12:24   #1
hasancn
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2022
Domates'teki Sıkıntılarımız için Yardım Edermisiniz

Arkadaşlar merhaba herkesin ramazanı mübarek olsun.

Arkadaşlar Nevşehir yöresinde yaşıyorum toprakla uğraşan bir insan değilim sadece ailem uğraşıyor.
Yıllardır domates ve kapya biberleri olmuyor. Oluyorsa da 3-5 yemelik oluyor. Neden diye sorduğumda hastalık diyorlar. Köydekilere soruyorum onlarda hastalık diyor o tarladan bu tarlaya bulaşıyor diyorlar. Ziraatçılara gidiyorlar anlatıyorlar ilaç verip verip gönderiyormuş.

15 seneye yakın akvaryum bitkileri üretip yetiştiriyorum.Tüm su değerlerini anlar tüm gübrelerin emilmesini baskılamasını bilirim.Çok bir farklılık olduğunu düşünmüyorum bitki zayıf kaldığında belirti verir diyerek araştırmaya başladım.

Daha sonra araştırmamla birlikte bu hastalığın domatesin belli bir yerinde 7-8 cm çapında bir kararma olduğunu Ve kalsiyum eksikliği olduğunu araştırmalarım sonucunda buldum.

Toprağımız geçirgen bir toprak değil.Türf ve kayaçlardan oluşuyor.

Ben bir yanlış yaptım ve siz değerli bilgi sahipleri arkadaşlarıma sormadan sipariş verdim.Kalsiyum eksikliği için kalsiyum sülfat, kalsiyum klorür,kalsiyum nitrat arasında kaldım ve cano3'te karar kılıp sipariş verdim.

Sülfat ve klörürün birikmesinden korktum açıkcası birikip diğer besin alımını engelleyebilirdi.
Siz ne önerirsiniz kalsiyum nitrat'a devam edelim mi yoksa ben iade mi edeyim.

Devam edeceksem gübrelemeyi nasıl yapmam gerek elimle saçsam olur mu? 100 adet domates - 50 adet biber fidesi ekmeyi düşünüyoruz.Elle kaç kg kadar serpemeliyim. **** Göz kararı mı ?
Veya kalsiyum nitrat suda çözünebilen kalsiyum gübresidir. Suda çözüp yapraklara mı fışkırtılmalı?

Arkadaşlar bir diğer sorum
Sadece domates ve biber ektiğim alanların toprağını perlitle karıştırsam faydası olur mu?

hasancn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön