View Single Post
Eski 05-03-2023, 19:37   #1
adurgungoz
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 03-03-2023
Şehir: ANTAKYA
Mesajlar: 2
Thumbs down Ceviz bahçesi için yardım(Baba ve anneyi depremde kaybettik)

Merhaba arkadaşlar

Yüzyıl düşünsem böyle bir forumda yardım isteyeceğim aklıma gelmezdi çünkü bu işlerden hiç anlamayan, şimdiye kadar masa başında çalışmış bir akademisyenim.

Maalesef anne ve babayı depremde kaybettik. Kendileri Antakya'da oturuyordu. Yayladağinda da (Hatay) bir köyümüz var. Babamız emekli öğretmen ve son 5-6 yılını ceviz ağaçlarına adeta adamıştı. Bebek gibi bakıyordu onlara. Bize de hep anlatırdı planlarını ama bir kulağımızdan girıp diğerinden çıktı hep.

Hala şok içerisinde olsak da bu emaneti yaşatmak istiyoruz çocukları olarak. Ama bir fikrimiz yok ne zaman ne yapılır ile ilgili. Defin işlemlerinden sonra bahçeye inip yarım yamalak bir vidyo çektim onu bu yazının sonuna bırakacağım. Ah vah edişimiz de var vidyoda onun için kusura bakmayın.

Babamın aldığı notlar da var bahçe ile ilgili onları da eğer isteyen olursa paylaşırım.

Bilgiğim kadarıyla ağaçların bir kısmı chandler bir kısmı da yerli. Hatırladığımız kadarı ile chandler ağaçlardan çok memnundu hatta birkaç tane daha ekmiş sonradan gördüğümüz kadarıyla.

Kuyu bulmuştu ve su konusunda bir problem yok. Ağaçlar yaklaşık 4-5 yaşında zannedersem.

Açıkçası ne istediğimizi bilmiyoruz. Ne yapacağımızı da bilmiyoruz. İlaçlama sulama, tarlanın sürülmesi, gübreleme, cevizlerin kuşlardan korunmasına kadar daha bilmediğimiz bir ton konu var. Vidyoyu izleyip ağaçların durumuna göre bir yorum yapan olursa çok seviniriz.

Dediğim gibi bu ağaçlara babamız bebeği gibi bakardı. Onun için bu artık bizim için bir gurur meselesi, yetim bırakamayacağımız bir emanet gibi oldu. Tüm önerilerinize ve görüşlerinize açığız.

Ceviz bahçesi https://youtu.be/QQxalfXX6I0

adurgungoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön