View Single Post
Eski 01-03-2023, 10:11   #9
yesilisevenadam
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2023
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi david72 Mesajı Göster
Ben de geçen sene benzer tohumlarda epey düşüşk bir oranda çimlendirme sağlayabilmiştim. Aynı saksıya daha sonra farklı çiçek tohumları ektim, yaz ortasında yaklaşık 2 ay sonra kalanların da çimlendiğini farkettim. Bence toprağını bozmadan devam edebilirsiniz. Toprağın nemliliğini sağlayın yeter. Yeni bir parti denemek isterseniz tohumların suda kalma kalma süresini uzatabilirsiniz. Suyu tazeleyerek 1 hafta ıslanmalarını bekleyin, yardımcı olmak için yuvarlak tabanını ince bir zımparayla aşındırıp içinin daha kolay nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Yalnız dikkatli olun sadece koruyucu kabuğunu aşındırın, tohum içini korumanız gerekir. Filizlenleri aydınlık ama doğrudan güneş almayan bir yere yerleştirin ve kabın nemini koruyun. Ağzı kapaklı bir plastik kap kullanmak pratik olabilir. Az ışık aldığında cılız ve uzun olurlar, nem yeterli gelmezse uçlar kuruyacaktır. Kabınızı hergün havalnadırmazsanız küf ve mantar oluşacaktır. Şimdilik aklıma gelenler bu kadar

Bilgilendirmeler için teşekkür ederim. Çıkan bir tane filiz 2 hafta sonra kötüleşmeye başladı ve malesef şu an ölmek üzere. Nedenini anlamadım. Çok aşırı sulama yapmadım. Direkt güneş ışığına da maruz bırakmadım.

yesilisevenadam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön