View Single Post
Eski 08-11-2022, 06:37   #110
FTHYFE
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2022
Karaçam gövdesine kendi dalı aşılama yapılabilir mi?

Evimin bahçesinde olan tahminen 20-25 yaşlarında erişkin çok güzel bir karaçam ağacı var.

Gövdesinin alt dalları ben bu eve taşınmadan önce birkaç sefer budanmış ve bu sebeple alt gövde çıplaktı. Ancak tam olarak göz hizasında kalan iki adet kuvvetli dalı vardı ve sitenin bahçıvanı (ki mesleği bahçıvanlık değil) yürümeye engel oluyor diye o güzelim iki dalı biz evde yokken ana gövdeye bağlantısından kökünden kesmiş.

Giden gitti ve çok derin üzüntü içindeyim, sanki çocuklarımdan biri yaralanmış gibi üzüldüm ama o dallar artık gitti.

Sizlere sorum, acaba erişkin bir çam ağacına genç dallardan ana gövdeye aşılama (grafting) yapılabilir mi?

Youtube vs üzerinde bayağı bir video izledim, genelde meyve ağaçları üzerine ve görece daha genç kısımlara aşılama yapılıyor. Ancak bizim karaçam gövdesi kalın kabuklu ve kesilmiş budaklar var.
Budakların olduğu yerlere veya budaksız gövdeye böyle bir aşılama yapılabilir mi?

Şimdiden ağaç sevenlerin her türlü önerisine açığım. Alt gövdede yeni dallar çıkartmak için elimden geleni yapacağım.

FTHYFE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön