View Single Post
Eski 05-10-2022, 20:28   #99
monetspeony
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-10-2022
Bitkilerimde yeni çıkan yaprakların kuru veya çürümüş gibi çıkması ve yaprak kıvrılma

Merhabalar, evimde birden fazla calathea cinsi bitki var bunların bazılarının yaprakları kıvrıldı. Özellikle iki ayrı triostarı bu şekilde kaybettim. Köklerine baktığımda kökleri gayet sağlıklıydı, yeni yaprak veriyordu ama eski yaprakları birer birer kıvrılıyordu. Şimdi de sanırım madalyon denilen cins calatheada da aynı kıvrılması gördüm ve aynı şekilde kaybetmek istemiyorum bitkimi. Bunun neden olduğunu anlayamadım.

Bunun dışında yine calathea cinsi bitkilerimde yani çıkan yapraklar kurumuş ya da ıslak gibi açmasıyla karşılaştım. Bu iki sorun farklı zamanlarda farklı farklı bitkilerde oldu. Sulamasına özellikle dikkat ediyorum sulama kaynaklı bir problem olduğunu sanmıyorum. Mantar olduğunu düşünerek neem ağacı yağı, oksijenli su kullandım hatta tarım ilacı bile kullandım ancak sorun çözülmedi. En son besin eksikliği olabileceğini düşünüp besinli su verdim ancak bu şekilde de sorun çözülmedi. Bu konuda net bir bilgiye ulaşamadım yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Eklenen Resimler

monetspeony Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön