View Single Post
Eski 24-09-2022, 15:55   #16
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kozalakgen Mesajı Göster
Anladım.. o zaman sizin dediğiniz işlemi yapmak daha mantıklı ama hiç kesmek istemiyorum tabi bir yandan o zaman son soru neresinden kesicem bu dalları ? Bir dalı. Aşağısı çok uzun ama ucu yuvarlaklaşmış , atıcam şimdi size şimdi. İlk fotodakini gövdeden direkt sanırım ama ikincisi ?
Ben olsam mevcut yapraklara (aslında "dal"dırlar, ama yaprağa benzedikleri için "yaprak" diye nitelendirelim) hiç dokunmaz, çubuklar ve ip kullanarak sağlamca sabitler ve iyi güneş sağladığım yeni çıkacak yaprakları kullanırdım çelik olarak... Resimden görebildiğim kadarıyla kaktüsünüzün türü opuntia ficus-indica ve bu tür oldukça büyük yapraklar verir... Daha önce dışarıda baktığım bu türden bir bitki yıllar içinde 3 metre yüksekliğe ulaşmıştı ve 40-50 santimlik yuvarlağa yakın ve son derece kalın, sağlam yapraklar (ve meyve) veriyordu... Eğer opuntia ficus-indica değil de daha ufak bir opuntia türüyse bile, gerçek formunu alarak yetişmiş yaprakları yuvarlağa yakın elips şeklinde, çok daha kalın ve sağlam olacaklardır... Böyle bir yaprağı gövde olarak köklendirdiğinizde zamanla genişliyor, kesiti daire şeklini alıyor ve içi de odunsu liflerle dolduğundan adeta bir ağaç gövdesi gibi oluyor...

Bitkiniz çok yaprak vereceği için, bence acele etmeyip bitkiye gerekli yoğun ve sürekli güneş ışığını sağlamaya odaklanın... Ancak yine de mevcut yapraklardan keserek çelik almak isterseniz, dilediğiniz yerden kesebilirsiniz, köklenme açısından fark etmez... Yalnız özellikle dikkat etmeniz gereken şey, yaprağı keserek de çelik alsanız, boğum yerinden ayırarak da çelik alsanız, her hâlükârda çeliği birkaç gün açıkta, sıcak bir ortamda bekleterek kesik yüzeyin iyice kuruyarak kabuk bağlamasını sağlamanız... Bunu yapmanız topraktaki mikroorganizmaların kesik alandan bitkinin içine nüfuz ederek çürütmesini önler... Buna dikkat ettiğinizde çeliğiniz kolayca köklenecektir... Toprağa dikerken de bitkinin devrilmeyeceği uygun bir derinlikte dikin ve dilerseniz köklenene kadar desteklemek için çubuk ve ip kullanın... Bol şans diliyorum...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön