View Single Post
Eski 31-08-2022, 17:35   #6
Muda
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Sn. Asell;

Zeytin ağacının bulunduğu il,yükselti, çevresinde başka zeytin ağaçı veya ağaçları bulunup bulunmadığı hakkında bilgi vermemişsiniz. Yer olarak Malatya ilinde oldunuz yazılı. Benim komşumda da bir zeytin ağacı var. Rakım 1300. Yaşıyor mu yaşıyor. Çok büyük olmasa da. Yabani olduğunu düşünüyorum. O rakımda Afyonkarahisar'da ürün verir mi? Zannetmiyorum. Bir süre önce bir gazete haberi çıkmıştı. Sanırım Sultandağı'da zeytin yetiştirildiği ile ilgili. Ancak orası kiraz bahçeleri ile ünlü mikroklima bir iklime sahip bir yer. Tabi ağacı soğuklardan koruyup korumadıklarını da bilemiyorum. Kiraz, elma ağaçlarına bile kendine verimli türler hariç mutlaka tozlayıcı çeşit veya çeşitler dikmek verim açısından daha iyi oluyor. Ağaç çiçek açtı. Ancak çok kurak geçen bir sezonda o çiçeklerin meyve tutması çok az olmakta. Benim hünnap fidanlarım suyu veremediğim için çoğu açtığı çiçekleri döktü. Çiçek açma döneminde ağaçları sulayan kişiler meyve tutumunu artırmaya çalışıyorlar. Bana çok mantıklı geldi. Hünnaplar çiçeklerini, meyvelerini dökünce sulamanın gerekli olduğunu daha iyi anladım.
Meyve iriliği çeşit özelliği , ağacın meyve tutumunun fazla olup olmaması, seyrekleşme yapılması, topraktan aldığı vitamin, güneş, ağacın büyüklüğü, budama ve su miktarı gibi bir çok sebebe bağlı olabiliyor. Sizdeki durum nedir. Ahlat ağacına iri cins armut aşıladığınız zaman meyveler iri olmakta. Anaç meyveleri küçük olsa da kendisinden çok daha büyük meyvelere sahip olmakta.
Kolay gelsin.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön