View Single Post
Eski 16-08-2022, 15:11   #56
malina
agaclar.net
 
malina's Avatar
 
Giriş Tarihi: 03-04-2004
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 37,235
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BedirhanMK Mesajı Göster
Bu kuralın mantığını pek anlayamadım açıkçası.
İlk mesajda dilim döndüğünce anlatmaya çalışmıştım....

Yeni üyelerin hemen konu açamamasının nedeni, aşağıdaki kurallara daha fazla uyabilmelerini sağlamak içindir.

Alıntı:

Arama yapmadan, soru sormayın

Yeterli arama yapmadan, soru sorulmamalıdır. İlgilendiğiniz konu için yazılmış yazıları okumalısınız. Bunlar, üyelerin yazdıkları mesajların içine dağılmış olabilir. Okuyup gereken bilgiyi almak yerine, birilerinin sizin için özetlemesini beklememelisiniz. Bu tür durumlarda cevap alma ihtimaliniz düşer. Yeni konu açarak sorduysanız, uyarıya gerek kalmaksızın eski konu ile birleştirilir ya da silinir.

Arama yapmadan yeni konu açmayın

Soru, bu amaçla açılmış konu altında sorulmalı ve cevaplanmalıdır. Aynı konu için birbirine yakın içerikli çok sayıda başlık açılmamalıdır. Yanlış yerde bulunan yazılar, olması gereken konuya, ayrı bir uyarıya gerek kalmaksızın taşınır ya da silinir.

Soruyu doğru bölüm altında sorun, konuyu doğru bölümde açı

Bitkiniz hasta ise bunu doğru bölümde yazmalısınız, mesela Şehirlere göre üyeler bölümü, soru için doğru yer değildir. Bu tür konular ayrı bir uyarıya gerek kalmaksızın taşınır ya da silinir.

Agaclar.net forumu ilgilendirmeyen alanlarda yeni konu açmayın

Her konu her forumda konuşulmaz. Buna özen gösterin. Bu tür yazılar ayrı bir uyarıya gerek kalmaksızın silinir.

Her konuyu, ilgili başlık altında devam ettirin

Soru ve cevap niteliğindeki mesajlar, o konu için açılmış başlıkta yer almalıdır. Aklınıza gelen yerde, aklınıza gelen içerikte yazmamalısınız. Aklınıza gelen yerde tohum fide paylaşımı yapmamalısınız. Forumun buna ait bölümleri vardır. Bu tür yazışmalar, daha sonra bilgilerden yararlanacak olanların işini zorlaştırır. Konu dışı yazışmalar silinir. Benzer hatayı tekrarlayanların üyelikleri iptal edilebilir.

Bir soruyu tek yerde sorun

Bir soruyu birden çok bölümde tekrar tekrar sormak, bir duyuruyu birden çok yerde yazmak, iki ayrı konudaki soruyu tek bir başlıkta sormak ya da çok geniş kapsamlı olarak sormak yanlıştır. Sorulara acil cevaplar istenmemelidir.

Konu başlığını yazarken dikkat edin

Yeni konu başlığı, konu içeriğine uygun yazılmalıdır. "merhaba", "Acil salıya lazım, yardım edin ", "Tekrar söylüyorum, cevap verin", "Cevap alamadım, cevap verin", "Hey orada kimse yok mu", "heeeelp", "önemliiii!!!!", "lütfeeeenn" vs. biçiminde sorarsanız cevap alamazsınız. İçerikle uyumlu olmayan başlıklar ayrı bir uyarıya gerek kalmaksızın değiştirilir ya da silinir.

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön