View Single Post
Eski 08-12-2021, 18:01   #18
camouflage
Ağaç Dostu

camouflage's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zgurb Mesajı Göster
Merhaba,

Varsa takip eden arkadaşlara bir açıklama yapmak borcu doğdu. Biz arsayı aldığımız Mayıs 2020 yılında inşaat demirinin tonu 3.200 tl civarıydı, bugün 12.000 tl olmuş. Beton 230 tl civarıydı, bugün 500 tl olmuş. Tüm inşaat malzemelerine %100'ün üzerinde zam gelmiş ve gelmeye devam edecek... Planladığımız bütçenin 2 katı, işi doğası gereği göze alınabilirdi ancak bugün 4-5-6 katı söz konusu... Para, her geçen gün fakirleşmek; "bahçeli ev de olmayıversin canım ne olacak" değil de; alın teriyle başarmaya çalışan, kendi halinde, yurdunu çok seven ancak kendi yurdunda garip kalanlar olarak; emeğimizin böylesine değersizleşmesi, bu tekinsizlik, tedirginlik, yordu ya.. Hem sonra sonra, bir kız bebeğimiz olunca düşünmeye başladığımız, güvenlik, milyonlarca kim olduğunu bilmediğimiz daimi misafirimiz varken sahi güvenlik, nasıl olacak bu müstakil güvenlik? sorularıyla rafa kaldırdık projemizi.
Yarınlara yeniden umutla bakabildiğimiz Türkiye'mize kavuştuğumuzda devam edebilmek umuduyla.
Bu tür maliyet hesabı yaparken $ üzerinden yapmanızı tavsiye ederim. TL hesabı yanıltıcı olabilir. Örneğin ben evi tamir ederken 25.000 TL diyerek başlamıştım. Bittiğinde 75.000 TL ile noktaladım. Ama şimdi baktığımda aslında başladığımda da, bittiğinde de toplam 10.000 $. Demekki tamire an itibariyle başlasam 140.000 TL. Sanırım anlatabildim.

camouflage Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön