Konu: Muda
View Single Post
Eski 07-12-2021, 21:58   #4
Muda
Ağaç Dostu
 
Muda's Avatar
 
Giriş Tarihi: 12-02-2013
Şehir: Afyonkarahisar
Mesajlar: 3,761
Gaillardia - Gayret Çiçeği

Gaillardia - Gayret Çiçeği

Bitki türü: Çiçek
Bitki ömrü: Çok yıllık
Tohum Türü: Gaillardia - Gayret Çiçeği
Tohum çeşit adı: -
Tohum kaç yıldır sizdedir 6
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar
Size nereden geldi:
Tohumun kökeni :
Kullanılan gübreler :
Kullanılan ilaçlar:
Hasat yıl ve ayı: 2021
Bitki tipi ve gelişim durumu: Ülkemizde Gayret Çiçeği olarak ta bilinen ortalama 50 cm civarlarında boylanan çok yıllık bir bitkidir. Ekildiği yıl çiçeklenen bitkinin çiçekleri ilk yazdan sonbahara kadar bitkinin üzerinden eksik olmazlar. Özellikle alçak bordür ve çiçek tarhlarında derli toplu görünüm oluşturmak için ideal bir çiçektir.

Yetiştirme özellikleri:

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Şubat - Mayıs ayları arasında tohum ekimini gerçekleştirebilirsiniz.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Kaliteli torfa ekin. Tohumu torfun yüzeyine yerleştirdikten sonra yavaşça bastırın. Toprağı kesinlikle ıslak değil, nemli tutun. Işıktan ayırmayın, ekim işleminden sonra polietilen torba içerisinde tutmak yararlı olabilir. Çimlenme genellikle 15-20 gün alır.

Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Tohumdan çimlendirip, çiçeklendirmesi oldukça kolaydır. Bakımı zahmetsizdir. Çiçeklenme dönemimde düzenli sulama ister. Bol güneşli alanlar tercih edilmelidir.

İklim gereksinimleri: Dona dayanıklı çok yıllık bir bitkidir.

Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Çiçeklenmeyi uzatmak için kurumuş çiçekleri kopartın. Tohum almak istiyorsanız çiçeklerin kurumasına müsaade edin ve iyice kuruyan tohum toplarını ayırabilirsiniz. Tohumları toplarken dikkatli olmak gerekiyor. Ele batabiliyorlar. Siz tohum almasanız bile dökülen tohumlar sebebiyle oldukları yerde ikinci senelerinde çoğalırlar.

Yukarıdaki bilgiler sn. bahçedenn'den alıntı yapılmıştır. Ben Ticari tohum olarak beş altı cins farklı çiçek geçtiğimiz yıl ekmiştim. Bunlar bu yıl çiçeklendiler. Diğerlerinden büyüyen çıkan olmadı.

bu en az 50 cm yüksekliğinde.Bugün tohum toplarken gördüğüm çiçek çok ilginç geldi bana. Daha önce kırmızı ağırlıklı çiçekler var iken şimdi çok az kırmızı nerede ise komple sarı çiçekler olmuş.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön