Konu: bahcedenn
View Single Post
Eski 06-12-2021, 07:36   #7
bahcedenn
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Ekinezya

Name:  Ekinezya I.jpg
Views: 707
Size:  64.6 KB
  • Bitki türü: Çiçek
  • Bitki ömrü: Çok yıllık
  • Tohum Türü: Aromatik Bitki
  • Tohum çeşit adı: Ekinezya, Echinacea purpurea
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: 2 yıl
  • Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Kırklareli
  • Tohumun kökeni: Kuzey Amerika
  • Tohumun geldiği yer: Ticari Tohum
  • Etkinlikte tohumu ilk dağıtan:
  • Dağıtılacak tohumun saflığı: İzolasyon önlemi gerek görülmediği için alınmadı.
  • Kullanılan gübreler: Sadece organik kökenli gübreler kullandım.
  • Kullanılan ilaçlar:
  • Hasat yıl ve ayı: 2021 yazı
  • Yetistirme zorlugu derecesi: Sabır istiyor çiçeklerini görmek için
  • Hasat süresi: İkinci senenizde çiçek hasadı yapabilirsiniz. Tohumlarını 2022 baharında ekeceğiniz bitkilerin çiçeklerini 2023 yazında göreceksiniz.
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitki, soğuklara oldukça dayanıklı olup çok yıllık bir bitkidir. Kışın gelmesi ile birlikte bitkinin üst kısmı kurusa da baharla beraber yeniden yeşeriyor. Soğuğa Dayanıklılık Haritasında Zone 3-10 arasında olan bölgelerde yetiştirilebiliyor.

1 m civarında boylanan tıbbi ve şifalı özellikleri olan bu bitkiden koku beklentim olmadığı için ben fark etmedim fakat forumda Ekinezya başlığında çiçeklerinin anlatılamayacak güzellikte koktuğu paylaşılmış.

Bitkinin yaprakları, dalları ve çiçekleri tercihen güneş doğmadan toplanıp, kurutularak çay olarak kullanmak için muhafaza edildiği söylenmektedir.

Çiçek hasadı için taş yapraklarının genişlediğinde hasat edilmesi, külah (koni) hasadı için ise renginin altın rengine döndüğünde hasat edilmesi tavsiye edilmektedir.

Her ne kadar bitkinin şifalı olduğu söylense de 10 yaşından küçük çocukların, MS.hastalarının, hamilelerin, romatoid artriti olanların, papatya allerjisi olanların, karaciğer hasarı için ilaç kullananların ve tüberküloz gibi sağlık sorunu olanların kullanması sakıncalı(ymış)dır.

Bazı bilgiler için sağolsun forumun Ekinezya Başlığı'ından faydalandığımı da söylemeliyim.

Tohumlar, çimlenebilmeleri için soğuk katlama istiyor. Ben bu isteklerini gerçekleştirdim fakat siz yine de tohumları ekeceğiniz zamana kadar buzdolabında saklayabilirsiniz.

Name:  Ekinezya II.jpg
Views: 717
Size:  68.8 KB
Name:  Ekinezya III.jpg
Views: 726
Size:  61.9 KB
Name:  Ekinezya IV.jpg
Views: 717
Size:  67.1 KB

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön