View Single Post
Eski 05-12-2021, 19:28   #4
Muda
Ağaç Dostu
 
Muda's Avatar
 
Giriş Tarihi: 12-02-2013
Şehir: Afyonkarahisar
Mesajlar: 3,691
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mister73 Mesajı Göster
Merhaba bu sayfayı bu kadar geç açmaktaki amacım işin ucunun nereye varacağını görmekti. Burada sayın [mention]Muda [/mention]’dan gelen sadece Afyonkarahisar tazlar sarı domates gelişimi hakkında bilgi vermek ve varsa fikirlerinizi almak isterim. Diğer tohumlarla ilgili bilgileri kısmen de olsa bu yılın paylaşım etkinliği sayfamda bulabilirsiniz.

Aşağıdaki fotoğraflar da belki fikir verecektir ama sorun şu ki bahçemde üç kök yan yana olacak şekilde gayet iyi gelişen bu domatesten maalesef hiç ürün alamadım. Yani çiçeklerden hiç biri meyve tutmadı; hatta çok sık yapraklı olduğu için belki aralarda gözümden kaçan varsa büyüyünce görürüm diye bu vakte kadar (03.12.2021) bekledim ama nafile...

Acaba hata nerde?


Eklenti 723033

Eklenti 723034
Eklenti 723035
Eklenti 723036
Eklenti 723037


Sent from my iPhone using Tapatalk
Sn.mister73;

Bilgilerimiz sizin aktarabildiğiniz ve çektiğiniz fotoğraflar ile sınırlı olduğu için doğru bir yorum yapmam çok zor. Gördüğüm kadarı ile üç tane yan yana olan domatesiniz çok iyi gelişmemiş. Çeşitli nedenler olabiliyor. Benim gözlemlediğim nedenlerden bir kısmı ağaç altı veya arkasında olan domateslerim büyümelerine, çiçek açmalarına rağmen meyve tutumu çok olmadılar. Hatta arkadaşımızdan gelen dark queen tomato cinsi domates fidesi oldukça büyüdüğü halde bir tane normal büyüklükte domates verebildi. Son zamanlarda birkaç tane de yeşil domates ile sezonu kapattım. Çok istememe rağmen yeterli büyüklük ve verimliliğe ulaşmadıkları için tohumlarından paylaşamıyorum. Gelecek yıl kendi ürettiğim domateslerden üretip verim ve büyüklüğüne tekrar bakacağım. Açık alanda güneş, gübre ve suyu yeterli olan domateslerde ise çoğunda verim daha fazla oldu. Önceki yıllarda aynı yerde domates yetiştirirken oldukça iyi verim alıyordum. Zaman içinde ağaçların büyümesi sonucu gölge alanlar çok fazla oldu. Sabahtan ikindiye kadar nerede ise güneş alan yerlerde durum bu şekilde.
Sonradan ektiğim güneş alan yerlerde ise verim fazla olmasına rağmen sulamada bir sıkıntı olunca bir anda domatesler çöktü. Sonradan toparlanıp yeniden çiçek ve meyve tutumu yapsalar da soğukların gelmesi ile birlikte çok fazla yeşil domateslerim oldu.
Güneşi gören suyu, gübresi, çapası tam olan sağlıklı domateslerin yaprakları koyu yeşil ve morumsu bir renge, dallar ve yaprakları daha kısa ve kalın oluyorlar. Tabi domates çeşitlerine göre değişiyor bu durum.
Büyük domateslerin bu istekleri çok daha fazla. Sizin etkinlikte küçük turuncu domates olarak paylaştığınız ancak resimde çizgili morumsu domates mister73 ve diğer küçük domateslerimden çoğu kendi çıkmalarına rağmen oldukça fazla domates verdiler. Bir kısmını soğuklarda yeşil olarak topladığım ve bozuldu diye attığım domateslerden çıktı.
Aynı yerde sürekli domates yetiştirilmesi durumunda da verim düşmekte hastalıklar artmakta. Hepimizin çok fazla yeri olmamakta. Bir kısım domateslerden izalosyon mesafesine dikkat etmek için saksılarda yetiştirmeye çalıştıklarımdan verim alamadım. Saksı içerisinde domates yetiştirmeyi tamamen bıraktım. Belki çok büyük saksılarda sulaması ve gübresine dikkat ederek verim alınabilir. Ben daha önce domates yetiştirdiğim yerleri domatesle aynı familyadan olmayan bitkiler ekmeyi veya hiç ekmemeyi denemeye başladım.
Bu domates oldukça verimli bir domates oldu. Tabi arkadaşların bu konudaki gözlemlerine de bakmak gerekir. Önümüzdeki sezon yeniden ekmek istediğim domateslerden bir tanesi. Bakalım durum ne olacak.
Kolay gelsin.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön