Konu: TCM / bahçe
View Single Post
Eski 14-11-2021, 15:30   #1505
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Sevgili TCM ne yapmayı planlıyorsanız tam da zamanıdır. Hemen başlayın köklenme yapsın, kışın bitki uyuyacak bahara kadar da kendini toparlar.
Sevgili büyüğüm, ağustos sonunda kuru bölgeyi güzelce tırmıkladım, alanın 20 m.karelik yerini deneme amaçlı Trifolium Repens (Ak Üçgül) ve çim ekmeye karar verdim. Netten üçgülün tarım amaçlı ekiminde dekara 1-2 kg. atılacağı bilgisine ulaşınca çim için de daha fazla olur herhalde diye düşünerek 20 m.kare yere 120 gr. kadar ak üçgül tohumu attım. Ancak daha önce bulamadığım bilgiyi az önce gördüm m.kareye 15-20 gr. atılırmış, yani ben yarısını atmışım olması gerekenin. Neyse üçgülün yanında m.kareye 20 gr. da çim tohumu ekledim. Üzerine cocopeat, kompost, normal toprak, odun talaşı karışımı serptim ve her gün yarım saat suladım.

Alttaki resme bakarsanız; ekim yaptığım yer, üzerine serptiğim karışım nedeniyle koyu görünüyor ve kenarları da (sarı hortumun durduğu bölge) neredeyse tamamen sararmış kurumuş durumda.

Name:  2021 yeni ekilen yonca.jpg
Views: 1266
Size:  65.4 KB

Name:  2021 yonca sulama.jpg
Views: 1267
Size:  55.9 KB

Önce çim sonra yabani otlar en son da yoncalar yeşerdi, arada görülen sararmaya yüz tutanlar yabani otlar.

Name:  Akgül yonca 2021 uzak.jpg
Views: 1277
Size:  70.3 KB

Yakından bakınca yoncalar pek şirin görünüyor. Çime göre daha geç büyüdükleri kesin, su ihtiyacını seneye görürüz artık.

Name:  Akgün yonca 2021 yakın.jpg
Views: 1283
Size:  67.0 KB

Geriye çekilip uzaktan bakınca ektiğim yerler harici suyun eriştiği yerlerin de oldukça yeşerdiği görülüyor. Demek ki bizim esas sorun sulamadan kaynaklanmış. Az sulamışız. Belki de isabet oldu bunu zaman gösterecek. Önceki sayfalarda çim konusunda ziyaretçilerle yapılan konuşmalarda; çimin su konusundaki arsızlığı, istekleri konusundaki yüzsüzlüğü sebebiyle bizlerin bahçelerine pek yakışmadığını anlamıştım.

Name:  2021 akgül yonca son durum.jpg
Views: 1277
Size:  59.4 KB

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön