View Single Post
Eski 05-11-2021, 02:38   #15
Şeftali çiçeği
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2019
Diyarbakır karpuzu

Bitki türü: Sebze

• Bitki ömrü: Tek yıllık
• Tohum Türü: Karpuz (Citrullus lanatus)
• Tohum çeşit adı: Diyarbakır karpuzu

• Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 1

• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Yalova

• Tohumun kökeni (size nereden geldi): Evvelki yılın tohum paylaşım etkinliğinde Sn. AkisSoftware'den

• Dağıtılacak Tohumun Saflığı: İzolasyona dikkat edildi

• Tohumu ilk paylaşan: Sn. AkisSoftware

• Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Yanmış çiftlik gübresi, kompost

• Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): Kullanılmadı

• Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Her sebzenin farkı cinslerini farklı bahçelere paylaştırdım. Bu bahçemde başka karpuz cinsi yoktu.

• Hasat yıl ve ayı: 2021 sonbahar

• Bitki tipi ve gelişim durumu: Geçen seneki hayvan saldırılarında bu cinsin fidelerinin tamamını kaybetmiştim. Bu sene yedek ayırmış olduğum son 2 tohumu ekmeye cesaret ettim ama ancak bir tanesi düzgün gelişti. Acemiliğimden dolayı o da ufak kaldı- 1 kg'ya ancak ulaştık. Böylece dünyanın en küçük olgun Diyarbakır karpuzunu yetiştirmiş oldum.

• Meyvelerin ayırdedici özellikleri: Meyveler küçük olmakla beraber gevrek, tatlı ve çok lezzetliydi. İnce kabuklu, çekirdekleri ise minicik.

• Yetiştirme özellikleri:

1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Ben havalar ısınmaya başlayınca doğrudan viyole ekim yapıyorum

2. Tohumu ekim öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): yok

3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Bol gübre ve ışık seviyor

4. İklim gereksinimleri: Yaz meyvesi olduğu için, en geç Nisan sonunda (geç ilkbahar donlarından sonra) viyollere ekilmeli

5 .Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Kavun ve karpuzda sap kuruyana kadar bekleniyormuş. Tohumları da tüketirken ayırdık.

Aslında bu tohumları paylaşmakta çok tereddütte kaldım ama (en azından şimdilik) başka paylaşan olmadığı için, çeşitliliğe katkıda bulunmak adına listeye alma kararı aldım.

Eklenen Resimler

Şeftali çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön