View Single Post
Eski 03-11-2021, 20:45   #12
Şeftali çiçeği
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2019
Kırkağaç kavunu

Bitki türü: Sebze
• Bitki ömrü: Tek yıllık
• Tohum Türü: Kavun
• Tohum çeşit adı: Kırkağaç kavunu

• Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 1

• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Yalova

• Tohumun kökeni (size nereden geldi): Geçen yılki tohum paylaşım etkinliğinde sn. pupabaskı'dan

• Dağıtılacak Tohumun Saflığı: İzolasyona dikkat edildi

• Tohumu ilk paylaşan: Bu kalemle ilgili kaydımı kaybetmişim, özür dilerim

• Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Yanmış çiftlik gübresi, kompost

• Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): Kullanılmadı

• Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Her sebzenin farkı cinslerini farklı bahçelere paylaştırdım. Bu bahçemde başka kavun cinsi yoktu.

• Hasat yıl ve ayı: 2021 sonbahar

• Bitki tipi ve gelişim durumu: Biraz narin gelişmesine rağmen gene de bu seneki bakımsızlığa iyi dayandı. Fazla yer kaplamadı, çok yayılımcı değil.

• Meyvelerin ayırdedici özellikleri: Meyveler fazla irileşmedi (en fazla 1.5-2 kg civarı). Meyve eti diri ve açık yeşil renkte. Kırkağaç kavununun kendine mahsus aroması belirgin. Şeker oranı biraz düşük olsa da favorilerimiz arasında.

• Yetiştirme özellikleri:

1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Ben havalar ısınmaya başlayınca doğrudan viyole ekim yapıyorum

2. Tohumu ekim öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): yok

3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Bol gübre ve ışık seviyor

4. İklim gereksinimleri: Yaz meyvesi olduğu için, en geç Nisan sonunda (geç ilkbahar donlarından sonra) viyollere ekilmeli

5 .Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Kavun ve karpuzda sap kuruyana kadar bekleniyormuş. TOhumları tüketirken ayırdık.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Şeftali çiçeği : 06-12-2021 saat 11:05
Şeftali çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön