View Single Post
Eski 02-11-2021, 12:07   #1947
tourkana
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
10 yil once turkiyede bonsai yok gibiydi, simdi ise bonsaiye ilgi duyanlar ve bonsai calismasi yapanlar artiyor. Peki 10 yil sonra sizce bonsai Turkiye'de hangi noktaya ulasir.

Ben Turkiye disinda yasadigim icin bu soruya cevap vermesem ve tum cevaplari Turkiyede bonsaiye gonul vermis arkadaslardan beklesem olur mu?.
Hic bir gununuz bonsaisiz gecmesin.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tourkana Mesajı Göster
en fazla 10 yıl içinde....sadece hayal ama olma ihtimali çok yüksek...
istanbul a 15 km uzaklıkta 100 dönüm üzerine kurulu ,bonsai üzerine bir fidancı olacak,burada değişik yamadoriler ve tohumlar,hazır bonsailer satılacak,ayrıca hiçbir aksesuar sıkıntısı olmayacak,bir çok Seramik firması ile anlaşıldığından saksı sorunumuz hiç olmayacak...
ayrıca istanbul'da en az 10 tane bonsai okulu ,ve çeşitli bonsai kulüpleri olacak...yılda iki kere bonsai yarışması düzenlenecek. Türkçe bonsai teknikleri kitabı Türk yazarlar tarafından satılacak ve iyi de olacak...
benim olmasını beklediğim en basit şeyler bunlar...
not:su sıkıntısı ,iklimsel sorunlar bu hayale dahil edilmemiştir..
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Bütün sanatlar gibi yavaş, ama kesin, gelişeceği belli bonsainin de.
Bir sürü gruplar klüpler, dernekler kurulacak daha. Ne sergiler ne etkinlikler olacak. Ama azimle, zamanla, yavaş yavaş.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
10 seneye kadar , tel, saksı bulma sorunlarının kalmayacağını ve internet üzerinden sipariş verilebileceğini düşünüyorum
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
10 seneye kadar, bir çok insanın bonsai tohumu diye bir şey olmadığını öğreneceğini umuyorum.
İlk mesajın yazılma tarihi 2007 , şu anda 2021 yılı sonlarındayız.Hemen hemen 15 yıl geçmiş.

Sondan başlayayayım, Bonsai Tohumu adıyla hala satışlar var, e-pazaryerlerinde o kadar çok reklamları dönüyor ki bazen bana da çok soran oluyor. Mavi yapraklı akçaaağaç tohumu isteyenler, Begonvil ile Açelya farkını bilmeden açelya bonsai tohumu isteyenler ...

Bonsai için uygun tel hala yok, satışa başlayan arkadaşların eloksallattığı teller hala uygun değil. Ben 2006 yılında toptan tel aldığım firmanın (şu anda fabrikasını kapattı) telleri ile birşeyler yapmaya çalışıyorum.Japonyadan alıp kullandığım telleri ise dallarından kesmeden çıkarıp tekrar kullanıyorum.

Türkçe'ye çevrilmiş bir bonsai kitabı yayınlandı ama çok yetersizdi , şimdi bir arkadaşımız çok kapsamlı bir bonsai kitabı hazırladı. Birkaç ay içinde kitapçılarda satışa çıkacaktır.

Bonsai kulüpleri , bonsai toplulukları kuruldu evet, ama işin içine ticaret girince insanları tanıyamıyorsunuz. Parçalanmalar ,bölünmeler ile olacağı kadar oldu. Ücretli bonsai kursu veren yine iki üç kişi var ama yeterli mi bence değil.

Pandemi döneminde , sosyal medyanın da etkisiyle Bonsai bilinci daha da gelişti. Ama heyecanlı kesim hala açık ara önde, Bonsaisini kalorifer üzerinde, ya da bürodaki masasında zeytin ve çam bonsai bakıp, hava atma peşinde.

E-pazaryerlerinde ve sosyal medya üzerinden gerçek kaliteli ürün satan iki,üç kişiyi geçmiyor.

Bonsai saksı sorunu çözüldü , evet saksı sorununu çözmek için Seramik bonsai saksıları yapacak biri ile evlendim. Şaka yapıyorum tabi ki , ben onunla tanıştığımda bu işi bilmiyordu. Ama şimdi yurtdışına ihracat yapıyor.
Ayrıca forumdan birkaç arkadaşımız çok güzel bonsai saksıları yapıyorlar.

Özetleyecek olursak, 2007 yılından bugüne öyle hayal kurduğumuz şeylerin çoğu gerçekleşmedi.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön