View Single Post
Eski 02-11-2021, 01:43   #9
Şeftali çiçeği
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2019
Çengelköy salatalığı

* Tohum miktarı az olduğundan dolayı tohum talebi 15 kişiyle sınırlanmıştır.

Bitki türü: Sebze
• Bitki ömrü: Tek yıllık
• Tohum Türü: Cucumis sativus
• Tohum çeşit adı: Çengelköy salatalık

• Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz):
7 yıldır

• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Yalova

• Tohumun kökeni (size nereden geldi):
Satın almıştım

• Dağıtılacak Tohumun Saflığı: İzolasyona dikkat edildi

• Tohumu ilk paylaşan:

• Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Yanmış çiftlik gübresi, kompost

• Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): Kullanılmadı

• Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Her sebzenin farkı cinslerini farklı bahçelere paylaştırdım. Bu bahçemde de başka salatalık ekilmedi (tohumluk da yakın bahçedeki Çamlıhemşin henüz çiçeklenme den bırakıldı).

• Hasat yıl ve ayı: 2021 yaz-sonbahar

• Bitki tipi ve gelişim durumu: İyi gelişen, yayılmacı- tırmanıcı gövde. Verim bu yıl orta derecede oldu. Arada gübre verince biraz daha hızlandı.

• Meyvelerin ayırdedici özellikleri: Bu cins de badem salatalık gibi düzgün, parlak koyu yeşil kabuklu, bazıları tombulcana çıkıyor. Zaten bir yerde, bu iki cinsin aslında aynı olduğunu, erken aşamada toplanan Çengelköy salatalığına "Çengelköy bademi" dendiğini okumuştum.

• Yetiştirme özellikleri:

1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Ben havalar ısınmaya başlayınca doğrudan viyole ekim yapıyorum

2. Tohumu ekim öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): yok

3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Bol gübre ve ışık seviyor

4. İklim gereksinimleri: Yaz meyvesi olduğu için, en geç Nisan sonunda (geç ilkbahar donlarından sonra) viyollere ekilmeli

5 .Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Tohumluk ayrılan salatalık iyice irileşip kahverengimsi hal alınca ve sapı kuruyunca.

Maalesef bunda da resim çekmeyi unutmuşum.

Düzenleyen Şeftali çiçeği : 21-11-2021 saat 10:08
Şeftali çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön