Konu: devrann
View Single Post
Eski 29-10-2021, 10:44   #3
devrann
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017
Çermik Biberi

• Bitki türü: Capsicum Annum
  • Bitki ömrü: Tek yıllık
  • Tohum çeşit adı: Çermik Biberi
  • Tohum kaç yıldır sizdedir: 1 yıl
  • Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Antalya
  • Size nereden geldi: 2020 Tohum Paylaşım Etkinliği sn Sernur
  • İlk paylaşan : Sn Sernur
  • Tohumun kökeni Diyarbakır Çermik
  • Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Yakınında benzer bir bitki yok
  • Kullanılan gübreler : Kullanılmadı
  • Kullanılan ilaçlar: kullanılmadı
  • Hasat yıl ve ayı: 2021 haziran
  • Bitki tipi ve gelişim durumu: Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde yetişen ve 'Çermik biberi' diye adlandırılan biber çeşidinin tohumu başka bölgede
    ekilince kendine has özelliğini kaybediyor diye söylensede benim bahçemde yetiştirdiklerim belirtilen özelliklerde ve görüntüde ürün verdi. Rahatsız etmeyen acısı ile kahvaltıda bile çiğ yenilen bu biberin özelliklerini korumak için GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi tarafından ıslah çalışmaları başlatılmış.
  • Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Küçük hafif acı bir tür acı sevenler için turşusu çıtır çıtır yemesi güzel.Ben çok sevdim diyebilirim, pul biberini özelliklehafif acısını çok beğendim.
  • Yetiştirme özellikleri:İzmir gibi aşırı sıcak iklimlerde etrafında gölge sağlayacak bitkiler yetişmesi iyi olur sıcağa karşı hassas bir çeşit
  1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Şubat - Mart ayında viyollere ekilerek fide yapılır.Mayısta kalıcı yerlerine dikilir.
  2. Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Herhangi bir özel uygulamaya gerek yoktur, kolay çimlenir.
  3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Güneşli, organik maddesi yüksek yerlerde iyi gelişim gösterir.Diğer biber çeşitleri gibi kalsiyum noksanlığına hassastır.
  4. İklim gereksinimleri: Bitki sıfır derecenin altındaki sıcaklıklarda zarar görür.

NOT:Başka fotoğraf çekmeyi unutmuşum diğer fotoğraflar ve Sn sernur'un deneyimleri için linki paylaşıyorum.Yukarda bazı açıklamalarda Sn Sernur'un deneyim ve bilgilerinden faydalanılmıştır.
sernur

Düzenleyen devrann : 31-10-2021 saat 17:55
devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön