View Single Post
Eski 23-10-2021, 21:21   #8
Şeftali çiçeği
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2019
Dikenli Çamlıhemşin salatalığı

Bitki türü: Sebze
• Bitki ömrü: Tek yıllık
• Tohum Türü: Salatalık
• Tohum çeşit adı: Köy salatalığı

• Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 2

• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Yalova

• Tohumun kökeni (size nereden geldi): Evvelsi yıl tohum paylaşım etkinliğinde Sn. Şehirliköylü'den (Artvin Çamlıhemşin'den atalık bir tohum)

• Dağıtılacak Tohumun Saflığı: İzolasyona dikkat edildi

• Tohumu ilk paylaşan: Sn. Şehirliköylü

• Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Yanmış çiftlik gübresi, kompost

• Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): Kullanılmadı

• Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Yakında Çengelköy salatalığı vardı ama arada çitleri ağ gibi sararak boylanan Alman fasulyeler ekmiştim. Çengelköy çok daha erken ekilmişti, Çamlıhemşin ona göre çok geç çiçeklendi.

• Hasat yıl ve ayı: 2021 sonbahar

• Bitki tipi ve gelişim durumu: Kuzey kökenli, gerçekten güneşten çok hoşlanmıyor. Geçen sene yarı gölgede iyi gelişim göstermişti. Bu sene ektiğim yer cepheden tam gün güneş aldığı için ilk bir ay yaşatmakta çok zorlandım. Fidelerin yaprakları gelişip kökleri saklamaya başlayıncaya kadar sabahları panel koydum. Sonrasında gerek kalmadı. Çok kuvvetli gelişip yayıldı. Oldukça geççi bir cins. Verimliliği ise tombul kornişon seviyesinde değil.

• Meyvelerin ayırdedici özellikleri: Bu da benim çok sevdiğim bir cins oldu. Açık renkli, dikenli oldukça irileşebilen ilginç tıknaz meyveler veriyor. Çok gevrek, çok lezzetli. Biz taze tüketiyoruz ama erken toplananlar turşu da yapılabilir.

• Yetiştirme özellikleri:

1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Ben havalar ısınmaya başlayınca doğrudan viyole ekim yapıyorum

2. Tohumu ekim öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): yok

3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Bol gübre ve ışık seviyor

4. İklim gereksinimleri: Yaz meyvesi olduğu için, en geç Nisan sonunda (bizim buralarda geç ilkbahar donlarından sonra) viyollere ekilmeli

5 .Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Tohumluk ayrılan salatalık iyice irileşip kahverengimsi hal alınca ve sapı kuruyunca

Eklenen Resimler

Düzenleyen Şeftali çiçeği : 15-12-2021 saat 21:03 Neden: Fotoğraf ekleme
Şeftali çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön