View Single Post
Eski 22-10-2021, 20:53   #5
Şeftali çiçeği
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2019
Berkeley Çizgili domates

Bitki türü: Sebze

• Bitki ömrü: Tek yıllık
• Tohum Türü: Domates
• Tohum çeşit adı: Berkeley Tie-Dye (Solanum lycopersicum)

• Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 2

• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Yalova

• Tohumun kökeni (size nereden geldi): 2019-2020 tohum paylaşım etkinliğinde Sn. İstcallst'ten

• Dağıtılacak Tohumun Saflığı: İzolasyona dikkat edildi

• Tohumu ilk paylaşan: Sn. Meyvelitepe

• Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Yanmış çiftlik gübresi, kompost

• Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): Kullanılmadı

• Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Her sebzenin farklı cinslerini farklı bir bahçeye ektim. Bu bahçemde başka domates ekilmedi

• Hasat yıl ve ayı: 2021 sonbahar

• Bitki tipi ve gelişim durumu: Çok sağlam gelişen sırık cins. Fazla boylanmıyor ama epey yan dallanma yapıyor ve oldukça verimli.

• Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Çok değişik, baharatlı diyebileceğim bir lezzeti var. Et yoğunluğu fazla ve çok dayanıklı değil, bekletmeden tüketilmeli. Aynen katıldığım için Sn. Meyvelitepe'nin yorumlarını paylaşıyorum: "Hem kabuğu hem de meyve eti çok renkli, iri meyveler veren bir çeşittir. Meyveleri taze tüketim için ve çok lezzetlidir. Meyve etindeki farklı renklerdeki bölgeler birbirinden farklı aroma ve lezzet verdiği için tüm domatesler arasında lezzet bakımından çok etkileyici ve beğenilen bir çeşittir."

• Yetiştirme özellikleri:

1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Ben havalar ısınmaya başlayınca doğrudan viyole ekim yapıyorum

2. Tohumu ekim öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): yok

3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Bol gübre ve ışık seviyor

4. İklim gereksinimleri: Yaz meyvesi olduğu için, en geç Nisan sonunda (geç ilkbahar donlarından sonra) viyollere ekilmeli

5 .Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Sonbaharda tohumluk ayrılan domates iyice olgunlaşıp yumuşayınca.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Şeftali çiçeği : 05-11-2021 saat 19:55 Neden: Fotoğraf ekleme
Şeftali çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön