View Single Post
Eski 21-10-2021, 21:07   #3
Şeftali çiçeği
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2019
Big Cheef mor domates

Bitki türü: Sebze
• Bitki ömrü: Tek yıllık
• Tohum Türü: Domates
• Tohum çeşit adı: Mor domates

• Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 2

• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Yalova

• Tohumun kökeni (size nereden geldi): Önceki yılın paylaşımda Sn. Birnefestoprak'tan- Tenessee kökenli bir domates

• Dağıtılacak Tohumun Saflığı: İzolasyona dikkat edildi

• Tohumu ilk paylaşan: Sn. Birnefestoprak

• Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Yanmış çiftlik gübresi, kompost

• Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): Kullanılmadı

• Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Bu bahçemde başka domates ekilmedi

• Hasat yıl ve ayı: 2021 sonbahar

• Bitki tipi ve gelişim durumu: Bu cins de aynen Kırım domatesi gibi kendi başının çaresine baktı. Bu sene aceleden, ekinlerin hiçbirisine adam gibi vakit ayırıp ilgilenemedim. Çoğunu ektim bıraktım, otlarını bile temizlemedim. Bu cins de başlangıçta biraz yavaş gelişti fakat onca yabani otun arasında iyi toparladı ve şaşırtıcı derecede verimli oldu.

• Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Bu cins geçen seneki saldırılardan en kötü etkilenenlerden biriydi (minicik iki meyve kurtarabilmiştim). Bu sene Big Cheef'ler de kendilerini gösterdiler. Son derece iri, yayvan ve göz dolduran meyveler verdi (gene çoğu 400 gr civarı, tohumu paylaşacağım 500 gr'a yakın). Dengeli ve tatlı lezzette.

Geç ektiğim için güneşden tam faydalanamadıklarından dolayı tam koyu renklerini alamadılar diye düşünüyorum.

• Yetiştirme özellikleri:

1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Ben havalar ısınmaya başlayınca doğrudan viyole ekim yapıyorum

2. Tohumu ekim öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): Yok

3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Bol gübre ve ışık seviyor

4. İklim gereksinimleri: Yaz meyvesi olduğu için, en geç Nisan sonunda (geç ilkbahar donlarından sonra) viyollere ekilmeli

5 .Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Sonbaharda tohumluk ayrılan domates iyice olgunlaşıp yumuşayınca

Eklenen Resimler

Düzenleyen Şeftali çiçeği : 26-10-2021 saat 09:31 Neden: Fotoğraf ekleme
Şeftali çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön