Konu: Efe Bey
View Single Post
Eski 06-10-2021, 15:29   #5
Efe Bey
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-03-2017
malabar ıspanağı

malabar ıspanağı
Bitki türü: Sebze

Bitki ömrü: 1 yıllık

Tohum Türü: Basellaceae

Tohum çeşit adı: Basella rubra

Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 1 yıldır

Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Bayramiç

Tohumun kökeni (size nereden geldi):2021 etkinliklerde Sn.zir.mühendisinden aldım

Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Çok dikkat etmedim.

Tohumu ilk paylaşan: Bilinmiyor

Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Yanmış hayvan gübresi ve solucan gübresi

Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): Hiç ilaç kullanmıyorum.

Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: İzolasyon yapılmadı.

Hasat yıl ve ayı: 2021 eylül

Bitki tipi ve gelişim durumu: Yaprakları etli bir sarmaşık türüdür. Çok lezzetli ve verimli bir asmadır kendisi. Adında ıspanak geçse de ıspanakla yakından uzaktan alakası olmayan ve çiğ/pişmiş olarak tüketilebilen bir tür. Özellikle ıspanak niyetine veya yumurtalı kavurması böreklere kullanıldı. siyah, koyu mor meyveleri gıda boyası olarak da kullanılıyormuş.

Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: Meyvesinden çok yaprakları tüketilir.

Yetiştirme özellikleri: Mayısta direkt toprağa diktim. Toprağının nemli olmasını seviyor. Günlük 4-5 saat güneş isteği var, fazlasında gelişimi yavaşlıyor ya da tohuma dönüyor gibi.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Mayıs ayında direk toprağa
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): Akşamdan suda beklettim.

Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Toprağının nemli olmasını seviyor. Günlük 4-5 saat güneş isteği var, fazlasında gelişimi yavaşlıyor.

İklim gereksinimleri:Yarı gölge yeri daha çok seviyor

Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Eylül ayında aldım.
20 kişiyle paylaşabilirim
Name:  malabar.jpg
Views: 471
Size:  73.9 KB

Efe Bey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön