View Single Post
Eski 28-09-2021, 11:06   #2
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aykut gkbyrk Mesajı Göster
İyi günler herkese. 6 aydır salonumda baktığım bir deve tabanım var. Evim ve salonum az güneş alıyor. Sadece akşam güneşini 1 saat kadar direkt alabiliyor. Önceden bitkimi cama yakın tutuyordum 1 aydır balkona koydum bir süreliğine. Geçen gün saksısını büyüttüm ve tabi toprağını da değiştirmiş oldum. Eski toprağı da kullandım atmadım. Bitki büyüdükçe 2 aydır dik duramama, yatma sorunu olmaya başladı. Birkaç noktaya çubuk dikerek lastiklerle tutturuyordum ancak şimdi fotoğraflardaki gibi plastik kelepçelerle alt kısımlardan bağladım. Bunlar bitkiye zarar verir mi? Deve tabanında bu yana devrilme sık görülen bir sorun mudur zamanla dik durur mu?
Devetabanı fazla ışık istemeyen, hiç doğrudan güneş ışığı almayan aydınlık iç mekânlarda harika gelişen bir bitki... O yüzden bence balkona çıkarmanıza gerek yok, hatta devetabanınız için en uygun yeri belirledikten sonra yerini hiç değiştirmemenizi öneririm...
Devetabanınız "küçük yapraklı" kültivar... Yani "küçük" dendiğine bakmayın, yaprakları 30-35 santim olacak... İlk yaprakları daha küçük ve yırtıksız olsa da, yeni çıkan yapraklar giderek daha büyük ve yırtıklı olacaklar... (Dev yapraklı kültivar'ın yaprak çapı 80-90 santim oluyor ve yaprakları da çok yırtıklı/delikli oluyor...)
Her iki kültivar da sarmaşık formunda gelişseler de, küçük yapraklı kültvar daha fazla "sarmaşık" niteliği taşıyor... Küçük yapraklı kültivarın gövde kalınlığı az ve daha erken eğilmeye başlıyor, bu çok normal... Dev yapraklı kültivarın gövdesi 4-5 santim kalınlıkta ve sert olduğundan, belli bir yüksekliğe kadar dik duruyor, sonra o da eğilmeye başlıyor... Yani her durumda devetabanını sarmaşık formunda düşünmeli ve buna göre hazırlık yapmalısınız... Ya saksının uygun bir yerine sağlam ve dekoratif bir sırık dikip bitki geliştikçe buna sabitleyeceksiniz ya da tavandan sağlam bir halat sarkıtıp buna bağlayacaksınız...
Bir de çok saksı değişimi yapmanızı önermem, bitki çok hırpalanabiliyor... Bence uzun süre saksı değiştirmeyin ve bir sonraki değişimde bitkiyi oldukça büyük nihai saksısına dikin... Toprak miktarı çok olacağı için uzun yıllar bitkinin ihtiyacını karşılar, sonra da toprak değiştirerek değil de besin ilavesiyle ihtiyaç duyduğu maddeleri eklemiş olursunuz...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön