View Single Post
Eski 15-09-2021, 12:38   #1
edib
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 04-11-2020
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 9
Bahçeme dair önerilerinize ihtiyacım var

Abiler ablalar herkese cümleten merhaba,
Ben korona öncesi dönemde ne peyzajla ne tarımla işi gücü olmayan bir öğrenciydim. Korona vesilesiyle köye dönünce kendime küçük bir bahçe kurdum. Bahçeye bu zamana kadar baktım artık yüksek lisansa başlayacağım, şehre dönme zamanı geldi. Sizden bana tavsiye vermenizi isteyeceğim, ara tatile kadar şehirde olacağım ve gitmeden ne yapmalıyım, ara tatilde gelince ne yapmalı, genel olarak bahçeye nasıl uygulamalae yapabilirim vs. Her türlü tavsiyenize açığım, lütfen yazmaktan çekinmeyin. Bahçemi şöyle anlatayım:
Yarım dönümden biraz fazla araziyi dedem -kendisi çiftçidir- kullanmama izin verince ben de zaten bizim araziler hep meyve dolu, arazilerde olmayan ağaçları dikeyim dedim. Uzunluğu 80, genişliği 12 metre olan araziye uzunlamasına iki sıra halinde ağaçlarımı diktim.
Arazinin girişine iki tane üç metre boyunda salkım söğüt aldım.
Arazinin sağ tarafına tamamen can eriği diktim. Sol tarafına ise kayısı, badem, showtime erik, döngel, hünnap incir, ıhlamur, ceviz, karadut diktim. Ağaçların hepsini tüplü fidan olarak aldım.
Ağaçların yaşları şöyle:
Ceviz, hünnap, ıhlamur, incir, karadut geçen sene dikildi.
Kalan ağaçların hepsi bu sene dikildi. Sadece bu sene diktiğim salkım söğütleri büyük aldım.
Araziye bu sene tulumba vuracağız fakat 1.5yıldır ağaçların suyunu ya yan araziden hortumla ya da değirmen döndürmediği söylenen 20lik bidonlarda taşıma suyla getirdim. Dedemler de kış gelene kadar sulamayı ihmal etmezler.
Yeşil bit, un biti, kırmızı örümcek ve mantar ilaçlarını dedemler vururken ben de vurdum. Size verebileceğim bir bilgi de ağaçların arasına dörder metre boşluk bıraktığım.
Eğer forum kurallarını ihlal ettiysem affola, tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler
     
edib Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön