View Single Post
Eski 10-09-2021, 23:22   #50
Muda
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Tohumdan yetiştirilebilir mi diye bakarken bu siteye rastladım. Tohum satıyorlar. Belki deneyen arkadaş çıkabilir. Farklı renkleri çıkar mı bilemiyorum. Ekip büyütmek gerekiyor.

https://www.ethnoplants.com/gb/amazi...joy-seeds.html

Sedum spectabile olarak da adlandırılan sonbahar neşesi , tıpkı yeşim ağacı gibi Crassulaceae familyasının etli bir bitkisidir .
Dik ve dallı gövdeli, 25 ila 60 cm boyunda çok yıllık bir bitkidir.
Sonbahar neşesi bitkisi sonbaharda çok güzel kırmızı gül çiçekleri üretir.
Çok dayanıklıdır ve genellikle her türlü iklime, zemine dayanır...
Son derece dayanıklı bir bitkidir.
Sedum spectabile tohumları küçüktür, edelweiss veya papatya gibi görünürler .

Sonbahar neşesi bitkisinin yaprakları nasırları tedavi etmek için kullanılır: yapraktaki ince filmi çıkarın, mısırların üzerine uygulayın ve 3 ila 5 gün boyunca yerinde tutun; kolloidal pansumanlar ondan ilham alıyor.

Sonbahar neşesi bitkisi kesinlikle bakım gerektirmez, gübre koymaya, saksıya, sulamaya vs. gerek yoktur...
Bitkinin bir sonraki yıl düzgün bir şekilde yeniden büyümesi için yılın sonunda sadece solmuş çiçekleri ve sapları keser.
O anda evinizi dekore etmek için güzel bir kuru buket yapabilirsiniz.
Bu Sedum, aşırı sıcaklıklara (yazın 55 °C'den kışın -25 °C'ye kadar) sulama gerektirmeden dayanıklıdır.

Ekim sonbahar sevinç tohumlarını :
Başlat ince kum ile saksı toprağı bir kutu hazırlayarak, ardından üst üste Sedum spectabile tohumların ekmek.
Ardından tohum kutusunu küçük bir el püskürtücüyle sulayın.
Son olarak, ekini 25 °C'ye yakın bir sıcaklıkta aydınlık bir yere
koyun. Sedum spectabile tohumlarının çimlenmesi ekimden 2 ila 4 hafta sonra gerçekleşir.

Ultra dayanıklı bitki.
Sonbaharda güzel kırmızı çiçek açar.
Bazı tıbbi özelliklere sahiptir.
istiridye yaprağı bitkisine benzeyen mavimsi yapraklar .

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön