View Single Post
Eski 07-08-2021, 14:31   #13
zgurb
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2019
Taş Bahçe Duvarı - 1

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba. Farkına varılacağı üzere sürecimiz oldukça yavaş ilerliyor. Bunda, bizim bir şeyleri para biriktirdikçe yapabiliyor olmamız; 6 farklı versiyona rağmen projemizin üzerinde bir türlü mutabık kalamamamız da etkili...

Ancak bu sırada en azından arsanın çevre düzenlemesini yaptıralım dedik ve bahçe duvarı işine girdik. Bahçe duvarlarının inşaat bittikten sonra yaptırılmasını önerenler de oldu ancak biz bunu tercih etmedik. İşin zorluğunu gördükten sonra ise; iyi ki de böyle yapmışız diyoruz...

Arsanın etrafını çevirmek için taş duvar, beton duvar, briket duvar, gobion duvar, metal çit gibi çok çeşitli alternatifler mevcut. Bunlardan hangisinin uygun olacağı arazinin durumuna, bütçeye ve ihtiyaca göre değişebiliyor...

Bizim yerimiz görece düz bir alan olduğundan, sağlamlık, uzun ömürlülük ve estetik kaygılarla taş duvar yaptırmaya karar verdik. Böyle bir karar verince ve bütçe de sıkıntılı olunca, nerenin taşını kullanacağız, ustayı kendimiz bulup malzeme bize mi ait olacak yoksa anahtar teslim mi vereceğiz, kafamızda bir desen var mı yok mu, derz olacak mı, olmayacak mı, olacaksa nasıl olacak, harpuşta küpeşte nasıl olacak vs. vs gibi bir sürü başka durum daha karşımıza çıktı.... Açıkçası daha önce "duvar işte" diye baktığım duvarların hiç de öyle "duvar işte" olmadığını gördüm.

İlk olarak resmi süreci hallettik. Bizim belediyemizde bahçe duvarı için yalnızca "Yapı Denetim Müdürlüğü'ne" bir izin isteme dilekçesi vermek yeterli oluyormuş. Dilekçemizi verdik, 1 hafta sonra yapabilirsiniz diye cevap yazısı geldi. Herhangi bir harç alınmadı. Bazı belediyelerin bahçe duvarı için de proje, harç istediğini biliyorum, bu hususta siz de belediyenize danışabilirsiniz.

Maliyet araştırmasına başladım, ne kadar çok farklı kişiden fiyat alsam, o kadar farklı fiyatlarla karşılaştım. Bir kere kimin nasıl fiyat verdiği anlamak bile epey vaktimi aldı. Zira kimi metre, kimi metre kare, kimi metre küp, kimi metre tül hesabıyla fiyat veriyor. Birinin verdiği fiyata derz dahilken, diğerinin verdiği fiyatta "yook onu ayrı hesaplarız" dediğini sordukça öğreniyorum. Birinin anahtar teslim verdiği fiyata, diğerinin sadece işçilik fiyatı verdiğini fark ediyorum. Ocak taşı kullanacağım diyen, hafriyat taşı daha iyidir diyen, temeli betondan yapalım diyen, betona gerek yok diyen, derken sıtkım sıyrılıyor..

Günün sonunda kalemi kağıdı aldım, duvarı çizdim, şartları yazdım. Arsamızın üzerine 135 metre uzunluğunda duvar yapılacak. Duvarda ömerli ocak taşı kullanılacak. Çift yüzlü karışık desenli olacak, her iki yüzü de derzli olacak. Duvarın genişliği 50 cm, yüksekliği 1,5 metre olacak, altına 0,5 metre derinlikte, en az 80 cm kalınlıkta taş dolgu temel yapılacak. Duvarın üzerinde 5 metre aralıklarla 0,5 metre yükseklikte (toplam 30 adet) babalar yapılacak, içinden aydınlatma için elektrik boruları geçirilecek. İş için gerekli, akla gelen-gelmeyen her türlü malzeme, nakliye, işçilik, yemek ustaya ait olacak. Yalnızca duvar üstü harpuşta ve baba şapkaları benden, işçiliği de yine ona ait.

Bu şartlara göre m2 hesabı şu şekilde yapıldı; 135 duvar * 1,5 = 202,5 m2 duvar + 30 baba * 0,5 = 15 m2 duvar var denildi. Yani duvarın bir yüzünde 215 m2 duvar hesaplandı. Çift yüzlü olduğu için iki ile çarpıldı, toplam 430 m2'lik duvar işin var denildi.

Bu hesaba göre anahtar teslim m2 fiyatı aldım. 120-150-220-400 TL olarak fiyatlar geldi. Yani böyle bir duvarı toplam 50 bin tl'ye yaparım diyen de oldu, 150 bin tl'ye de... Taşına, işçiliğine göre fazlası da olurdu, belki azı da..

Duvardır ne olacak deyip, en ucuz fiyat veren arkadaşla yukarıdaki şartlara göre 50 bin tl'ye anlaştım. Kendimce kapı gibi sözleşmeyi yaptım, hakedişe göre parayı veririz dedik, gitti akşamına malzemeyi döktü arsaya, ben de peşinatımı verdim güzelce, sonra beklemeye başladık...

Bir klasik olarak, ustamızın cenazesi mi bitmedi, hastalığı mı bitmedi, ekibi ona kazım mı atmadı, vallahi yarın başlayacaktı da son anda başka bir şey mi olmadı, neticede 20 günde bitireceğim dediği işi, kar-kış kıyamet, rica minnet, bağırış çağırış 4 ayda bitirtebildik

Fotoğraflar

50 cm derinlik, 80 cm genişlikte temel kazılıyor

temel dolgusu yapılıyor

Duvarlarımız yükseliyor

zgurb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön