View Single Post
Eski 10-10-2007, 11:56   #14
massai
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2007
çok değerli arkadaşım ve arkadaşlarım,
öncelikle bu konuya açıklık getirmeye çalışan güzel ve engin bilgilerini paylaşan tüm arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunarım epeydir bu konuyla ilgilendiğim için eğer birazda olsa benimde katkım olursa mutlu olucam:
yay yapmaya çalışan günümüz kemankeş adaylarımız (osmanlı döneminde usta okçulara kemankeş denirmiş) iki yoldan birini tercih etmali birincisi ilkel yay ki bu bir ağaç dalından yapılır bildiğim akağaç akçaağaç akasya kızılcık (ve yukarda ilginç olduğu kadar beni mutlu eden türlerde duydum ama yeni haberdar oldum) dallarından yapılan ve diğeri daha zor ve ustalık gerektiren kompozit yani ikitür ağaç ve materyalin birleştirilerek yapılan şekli vardır. işte arkadaşlar seçimlerini buna göre yapmalıdır.Kompozit yayda mantık şudur sirt dediğimiz yayın dış kısmı esnek ama sert materyal iç kısmı yani karın kısmı yine çok esnek ve bir okadar yumuşak bir materyal olucak sırt kısmı eskiden boynuz plakası kimi zaman ipek veya temel olarak kullandığımız ağaçtan daha sert bir ağaç türü yani sizinde dediğiniz gibi akça (akağaç akasya) ve kara ağaç kombinasyonu gibi ikili kombinasyonlar kullana biliriz günümüzde bu fiberglas elyafı ve ağaç kombinasyonu olarakta yapılmaktadır ayrıca tek tip yani ilkel oklarda bambu da çok iyi sonuç vermektedir sevgi ve saygıyla kalın

massai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön