View Single Post
Eski 05-07-2021, 11:10   #1456
halcur
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Direkt uzaklaştırın komple yayılır yoksa. Komple yayılmışsa da sökün hepsini. Bir tur daha domates döner sizin orası. Başka bir yere fide dikin olmadı. Hatta belki 2 tur .
Evet, sanki o sona doğru gidiyorum. Aslında zamanında bir bitkide vardı. Merhamet ettik, "Hadi kurtaralım." dedik. Domateslerin yarısına yakın hasta şu an.(Atalar boşa dememiş: Merhametten maraz doğar.)

İşin ilginç yanı domateslerin büyük bir kısmı avuçlarıma sığmıyor. Ona üzülüyorum.

Aslında bakımının kötü olduğunu da düşünmüyorum. Bordo bulamacı, Gülleci bulamacı, solucan gübresi çayı, kül, kül suyu gibi önleyici-kaçırıcı-destekleyici şeyler yaptım. Kim olduğunu hatırlamıyorum, birisi; bitkide meyve çoksa bitkinin meyveyi beslemek için tüm enerjisini harcadığını, toprak bitkiyi destekleyecek kadar verimli değilse hastalıklara kolay yakalandığını söylemişti. Bu ihtimal (beni temize çıkardığı için) bana daha cazip geliyor.

Yardım etmek isteyenlere bir soru:
Zamanında yapılsaydı kaolin kili bu zararlı için önlem olur muydu? Ya da şu an bir faydası olur mu?

halcur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön