View Single Post
Eski 02-07-2021, 11:54   #1315
vosvos17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sabry Mesajı Göster
Sayın vosvos17

İnanın fiyatların bu mertebeye çıkması en çok bizi üzüyor ve etkiliyor. Fakat tamamen kontrolümüz dışında gelişen bir olaydır. Bildiğiniz gibi KAOKİL ithal üründür. Pahalılık konusunda hangi ürün ile kıyasladığınız çok önemli. Bu işi hakkı ile yapabilen ithal diğer iki ürün ile kıyasladığınızda KAOKİL neredeyse yarı yarıya ucuzdur.

Anladığım kadarı ile yerli bir ürün deneyeceksiniz. Deneyiminizi ve kıyaslamanızı burada da paylaşmanızı sizden özellikle rica ederim.

Saygılarımla
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doğa.sever Mesajı Göster
Konu dışı ama Pedro cinsi ceviz ile ilgili internette bir kaç yerde olumsuz yorumlar aldım. Yaşı ilerledikçe verimin artmasından dolayı cevizler kalibre olarak baya küçülüyormuş ve hastalıklara karşı çok hassas bir çeşitmiş en ufak bir nemli havada ve özellikle yağmurlardan sonra hastalık oluşuyormuş sizin gözlemleriniz nedir bu duyduklarım doğru mu gerçekten
Öncelikle ben uzman değilim.9 yaşındaki bahçemde yaşadığım tecrübe ve gözlemlerimi paylaşıyorum.
Sorunuza cevap olarak yeni kurmuş olduğum YOUTUBE kanalımda Ceviz ve güneş panelleriyle ilgili birebir test ederek,qnaliz yaptığım tespitlerim mevcut.
Tamamen bilimsel veriler ışığında ve detaylı incelemeler mevcut.
https://youtu.be/fXGyGZmu-_A linkini tıklayarak sorunuzun cevabına ulaşabilirsiniz.

Simdi Pedro ile ilgili olarak

Yan yana dikilmiş iki ağactan Aynı yerleri ışık alan bölgelerden tüm şartlar eşitken
Güneş alan bölgelerde Chandler 50 mm gelirken Pedro 46 48 mm gibi geliyor.
Ağacın iç ve güneş almayan bölgelerinde her iki çeşittede çaplarda bariz küçülmeler mevcut.
İç kısımlarda Chandler 40mm gibi gelirken pedro 30 34 mm gibi geliyor.
Burada şunu belirmek istiyorum.
Pedro çok daha fazla meyve tutuyor bu net.
Bu sebeble meyvenin çapı daha da küçük oluyor bu da net bir gerçek.
Bizim bölgemizde 32 ve üzeri sıcaklar oluyor.
Ceviz üzerinde 40 derece üzerinde sıcaklık oluyor.
Abartısız bu derecelerde her çeşit zarar görüyor.Pedro biraz daha hassas.
Hastalık olayına gelince ben iki kez mantar olacı atarım extra başka bişey atmam.
Bununla ilgili başka sorun yaşamadım.
Pedro ağır meyve yükü nedeniyle daha sert budanmalı.
Bu budama ile meyve kalibresi arttırılabilir.
Ağacın yükü azaltılınca kalan meyveler ****** daha iri olacaktır.
10 ve üzeri yaşlarda tam verime yatan bir bahcede 50 mm ebatlarında meyve alabilmek her çeşit için epey zordur diye düşünüyorum.
Zaten Ceviz ile ilgili yönetmeliklerde 1. Sınıf ceviz için ister oval ister yuvarlak olsun ölçü 28 mm ve üzeri diye geçer.
Dallar ćok üst üste binmemiş ve hiç güneş görmezse Pedro da 30 32 kalibreler görülebilir.
Ancak iyi budama ve bakımla ben 35 mm nin altını görmedim.
Dediğim gibi ben uzman değilim.Her çeşidi analiz ediyorum.Ve gözlemlerimi olabildiğince şeffaf olarak paylaşıyorum.
Linke tıklayıp diğer merak ettiğiniz gözlem ve araştırmalarıma ulaşabilirsiniz.
Selamlar...

vosvos17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön