View Single Post
Eski 01-07-2021, 11:02   #1313
doğa.sever
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-06-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vosvos17 Mesajı Göster
Arkadaşlar bu konu epey su götürmüş.
Şimdi sizlere dün cevizde yaptığım bir uygulamanın resmini paylaşacağım.
3 senedir % 5 oranında kaolin kili kullanmaktayım.Bu tam doz oluyor arkadaşlar.
İsteyen % 2.5 luk iki kez uygulama yapabilir.
Ben tek seferde işi bitiriyorum.
200 Lt suya 10 kg kaolin, yaprak gübresi ,iç kurdu ilacı ve mantar ilacını bir tankta birleştirdim.

1- Pedro çeşidi cevizlerimde kaolin uygulamasından sonra güneş yanığı zararlarının % 95 in üzerinde azaldığını net olarak söyleyebilirim.
Hatta bu uygulamadan sonra hiç güneş yanığı şikayetim olmadı.
2 - 3 senedir değişik markalarda kaolin killeri kullandım.Hatta bu sitede markalarını ve görsellerinide paylaştım.
Hepsi kaolin kili diye geçiyor ama KAOKİL diye bir markayı 3 senedir atıyorum o başka bişey.
Renk ,incelik,karışım kıvamı on numara bir ürün.
4- Benim methiler düzüp insanlara fayda sağlasın diye burada paylaştığım bu KAOKİL markasının N11 üzerinde satışı vardı.
Ben 25 kg lık olanını göremeyince firmaya mesaj yolladım.Bu mesajdan önce 25kg lık çuval fiyatı 165TL idi kendi sitelerinde.
Benim mesajımdan bir **** iki gün sonra fiyat 205TL +45TL de kargo ile 250TL ye çıktı.
Yani benim sormamın akabininde fiyatın birden % 25 artması benim açımdan hoş olmadı doğrusu.
Bulunduğum bölgede bir bayiden 250 TL verip aldım.Ama bir daha alır mıyım ?
Bilmiyorum almam herhalde.
Bu markayı başarılı buluyordum.Muadili diye tabir ettiğimiz ürünler ise yarı fiyatına.
Ben yaşadığım bu fiyat artışını tesadüf olarak düşünmek istiyorum.Aslında kalbim bu şekilde düşünmeme razı olmuyor.
% 25 zam gerçekten büyük zam.
Ben ürünüme % 25 zam yapamıyorum malesef.
Şimdi karar sizlerin.
Ben size iki gün önce % 5 lik kaolin uygulaması yaptığım bir resmi paylaşıyorum.
Kalın sağlıcakla...
Konu dışı ama Pedro cinsi ceviz ile ilgili internette bir kaç yerde olumsuz yorumlar aldım. Yaşı ilerledikçe verimin artmasından dolayı cevizler kalibre olarak baya küçülüyormuş ve hastalıklara karşı çok hassas bir çeşitmiş en ufak bir nemli havada ve özellikle yağmurlardan sonra hastalık oluşuyormuş sizin gözlemleriniz nedir bu duyduklarım doğru mu gerçekten

doğa.sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön