View Single Post
Eski 27-06-2021, 12:49   #1
besiktasamet
Yeni Üye

besiktasamet's Avatar

Giriş Tarihi: 11-06-2015
besiktasamet / Bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir : Kocaeli

Bahçenin büyüklüğü : ~100 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : iyi güneşlenme süresine sahip, rüzgar alan bir bölge

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri :9A

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) : Konut

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? :

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? :2

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : tasarım bana ait, profesyonel destek almadım

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz :-

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel): kendim ilgileniyorum

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir? yükseltilmiş sebze yatakları, saksılar, ayrılmış çiçeklik bölmesi mevcut.

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? :

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) :tam veya yarı bodur olmak üzere kiraz, kayısı, cennet hurması, naşi, erik çeşitleri, elma çeşitleri ve limon, mandalina, limoni servi ağaçları, köknar, hedera, arap yasemini, yaban mersini, aronya, altuni taflan, alev çalısı, lavanta, kekik, biberiye vb gibi bir çok çeşidi barındırmaya çalışıyorum. Ayrıca mevsimine göre birkaç farklı türde domates, biber, hıyar, patlıcan, nane,maydanoz, fesleğen, marul, pancar, turp, havuç, brokoli, soğan, kuzukullağı, roka vb.. sebzeleri yetiştiriyorum.

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : tüm sebze türleri

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? :-

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : sebzelerde tohumdan üretim yapıyorum, meyve ağaçlarında ve böğürtlen tipi çalılarda çelikten üretim yapıp çevreme dağıtıyorum.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : şebeke suyu

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : yağmursuyu hasadı yapıyorum. yazın sebzelerimde bu suyu kullanmaya gayret ediyorum.

Toprak özellikleri : bahçe toprağı killi yapıda olduğu için sebzelerimi yükseltilmiş yataklarda yetiştiriyorum. Yatak içerisindeki toprak; torf, perlit, vermikulit, leonardit, solucan gübresi, coco peat ve az miktarda humuslu bahçe toprağından oluşuyor.

Kompost yapıyor musunuz? : soğuk kompost denemelerim sürüyor.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : hangisini saymalı bilemedim

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : kimyasal kullanmamaya gayret ediyorum. küçük bahçe olduğu için elle müdahale ve doğal reçeteler işimi fazlasıyla görüyor.

Bahçeniz organik mi? : evet

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : vermikompost

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : yok

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? :toprağım çok iyi su tutabildiği için arık yolu ile az miktarda veriyorum. bu ne derece vahşi oluyor bilmiyorum.

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soguk alıyor mu? : -

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? :iyi ki sebze yetiştiriyorum, merağım olduğu için şanslı hissediyorum.

Tetanoz aşısı oldunuz mu? :evet

Eklenen Resimler

Düzenleyen besiktasamet : 27-06-2021 saat 13:03 Neden: Başlık yazım formatı
besiktasamet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön