View Single Post
Eski 03-06-2021, 03:34   #25
Ali.veli
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-06-2021
Dracena marginata’mda küçük beyaz böcekler vardı

İlk aldığım saksıda 2 dracena birlikte başlarda iyiyken büyük olan gittikçe solmaya başladı. Diğer forumlarda önerildiği gibi emin torf 2/3 pomza taşı 1/3 olacak şekilde karışım hazırlayıp ayırdım çok hava akımı olmayan sadece ikindi vakti biraz güneş alan bir yerde haftada sadece 1 kez hep aynı ölçü kabını kullanarak suladım toprağı değiştirdikten yaklaşık 3-4 hafta sonra da bitki besinini tarif edildiği şekilde verdim. Yaprakları hiç bir yere değmiyordu. Toprağı değiştirirken kökleri gayet sağlıklıydı. Değiştirdikten 2 ay sonra çok daha hızlı soldu tüm yaprakları döküldü uç kısımlardaki odunsu gövde yumuşadı. Belki kurtarılır diye çoğaltma için 10-15 cmlik parçalar kesip suya koydum kestiğim yerleri mumla hava almasın diye kapattım. Sudakiler kök vermedi. Saksıdakileri de sulamadım ve gövdenin iç kısmı gittikçe daha çok yumuşadı kabuk kaldı sadece. Köklerden kurtarırım deyip toprağından çıkardım ve gördüm ki minicik beyaz böcekler geziyor toprakta ve köklerin de içi tamamen bomboştu köklerde de sadece kabuk kısmı kalmış 1 tane bile kökün içi dolu değildi. Tamamını atmak zorunda kaldım. Solmaya başladıklarında aynı toprağa aynı zamanda ektiğim yuccalarımdan uzak bir yere koydum. Yuccalarım şu an iyiler. Dracena marginatalarıma ne oldu anlayamadım. Kusura bakmayın bu kadar uzun anlatma nedenim o beyaz böceklerin faydalı olduğunun söylenmesi eğer onlar değilse ben nerede yanlış yapmışım?

Ali.veli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön